4 artystów, którzy niszczą książki

 

Poniżej krótka prezentacja twórczości współczesnych artystów, którzy z premedytacją niszczą książki… po to, aby tworzyć z nich zupełnie niezwykłe rzeźby. W czasach, gdy coraz głośniej mówi się o zmierzchu ery książek drukowanych, można to uznać za przejaw wyjątkowo kreatywnego recyklingu.

 

Guy Laramee

Kanadyjczyk Guy Laramee to człowiek wszechstronnie utalentowany. W ciągu 30 lat swojej artystycznej kariery z powodzeniem działał m.in. jako: dramatopisarz, reżyser, scenograf, malarz, wokalista, kompozytor czy projektant instrumentów muzycznych. Tym jednak, z czego najbardziej jest on dzisiaj znany, są jego niesamowite rzeźby z książek przedstawiające różne krajobrazy oraz budowle.

rzeźby z książek

rzeźby z książek

rzeźby z książek

rzezby-z-ksiazek-01d

rzezby-z-ksiazek-01e

 

Brian Dettmer

Pochodzący z Chicago Brian Dettmer znany jest również jako „The Book Surgeon”, czyli Książkowy Chirurg. Przydomek ten wziął się stąd, że artysta do kreowania pełnych niezwykłych detali rzeźb tworzonych ze starych książek, słowników i encyklopedii używa najchętniej właśnie narzędzi chirurgicznych.

rzezby-z-ksiazek-02a

rzezby-z-ksiazek-02b

rzezby-z-ksiazek-02c

rzezby-z-ksiazek-02d

rzezby-z-ksiazek-02e

 

Alexander Korzer-Robinson

Pracujący w Anglii Niemiec Alexander Korzer-Robinson wykorzystuje XIX-wieczne księgi do tworzenia niezwykłych trójwymiarowych kolaży. Artysta wycina w tym celu istniejące w książkach ilustracje i łączy je w różne kompozycje.

rzezby-z-ksiazek-03a

rzezby-z-ksiazek-03b

rzezby-z-ksiazek-03c

rzezby-z-ksiazek-03d

 

Chen Long-bin

Chen Long-bin to pochodzący z Tajwanu rzeźbiarz, dla którego głównym tworzywem są stare książki telefoniczne, gazety, czasopisma i wydruki komputerowe, czyli – jak sam o tym mówi – kulturowe gruzy społeczeństwa informacyjnego. Znany jest on między innymi z tego, że wykorzystywane przez niego surowce są ściśle powiązane z tematyką jego rzeźb. Na przykład jedną głowę Buddy wyrzeźbił z nowojorskich książek telefonicznych, co miało symbolizować Buddę, który myśli o ludziach Zachodu i troszczy się o nich.

rzeźby z książek
fot. via madblog.org

rzezby-z-ksiazek-04b
fot. via illusion.scene360.com

rzezby-z-ksiazek-04c
fot. via manchesterconfidential.co.uk

rzezby-z-ksiazek-04d
fot. via millfineart.com