7 unikalnych materiałów filmowych pokazujących sławnych pisarzy

 

Lew Tołstoj

Poniższy klip pochodzi z cyklu filmów dokumentalnych pt. „Civilisation”, który został wyprodukowany przez stację BBC i wyemitowany po raz pierwszy w 1969 r. Można tu zobaczyć autora „Wojny i pokoju” w kilku sytuacjach u schyłku życia, a także jak spoczywa już na łożu śmierci.

 

James Joyce

Autor „Ulissesa” podczas pobytu w Paryżu w latach 20′ XX wieku. Narrator tego archiwalnego nagrania opisuje jednego z najwybitniejszych twórców w historii literatury jako „małego i chudego człowieka o bardzo słabym wzroku, który w trakcie pijackich burd chował się za plecami swojego kompana od picia – Ernesta Hemingwaya.”

 

Arthur Conan Doyle

Twórca Sherlocka Holmesa opowiada o inspiracjach, jakie towarzyszyły mu przy wymyślaniu postaci słynnego detektywa, a także o swoich zainteresowaniach spirytyzmem. Materiał pochodzi z 1927 r. i został nagrany w ogrodzie na terenie posiadłości Conan Doyle’a.

 

Mark Twain

Mark Twain zmarł w 1910 r. Rok wcześniej odwiedził go z kamerą słynny wynalazca Thomas Edison, dzięki czemu powstał jedyny zachowany do dzisiaj materiał filmowy, na którym można zobaczyć autora „Przygód Tomka Sawyera” i ‚Hucka Finna”.

 

T. E. Lawrence

Pisarz, podróżnik, archeolog, agent wywiadu – znany dziś przede wszystkim jako „Lawrence z Arabii” T. E. Lawrence był wyjątkowo barwną postacią. Poniższy klip to montaż jedynych zachowanych do dzisiaj ujęć, na których można go zobaczyć.

 

Francis Scott Fitzgerald

Autor „Wielkiego Gatsby’ego” podczas pisania w paryskim ogrodzie.

 

Anne Frank

W 2009 r. muzeum Anny Frank w Amsterdamie udostępniło na YouTube jedyny istniejący materiał filmowy, na którym widać autorkę jednego z najsłynniejszych dzienników literackich w historii. Klip trwa 20 sekund, został nakręcony w lipcu 1941 r. i widać na nim, jak 12-letnia Anne Frank wychyla się przez okno, aby podziwiać młodą parę z sąsiedztwa, która udaje się na ślub.