8 błędnych wyobrażeń, które są powszechnie powielane

 

Wzrost Napoleona


fot. via Wikipedia

Wbrew ogólnemu przekonaniu Napoleon Bonaparte nie był niski. Co więcej, był nawet wyższy niż przeciętny Francuz w tamtych czasach. Jego ciało zostało po śmierci dokładnie zmierzone i okazało się, że miał 168 cm wzrostu, co było wtedy zupełnie przyzwoitym rezultatem.

 

Zakazany owoc


fot. via Wikipedia

Zakazany owoc, po który sięgnęła Ewa w rajskim ogrodzie, przedstawiany jest najczęściej jako jabłko. Nigdzie jednak w Biblii nie wspomina się o tym, do jakiego gatunku ten owoc należał. Równie dobrze mogła to być pomarańcza, morela lub brzoskwinia… Jednej z przyczyn tego stanu rzeczy upatruje się w tym, że po łacinie „jabłko” i „zło” to tamo słowo, czyli „malum”.

 

Hełmy wikingów


fot. via vikingdrinkinghorns.com

W kulturze popularnej przyjęło się ukazywanie wikingów noszących na głowie hełmy z rogami. Otóż nie istnieją żadne historyczne dowody na to, że ci skandynawscy wojownicy takich hełmów w ogóle używali. Wizerunek ten został ponoć spopularyzowany po jego zastosowaniu w 1876 roku w scenografii opery Wagnera „Pierścień Nibelunga”.

 

Mur chiński z kosmosu


fot. Viault/Wikipedia

Dość powszechnie uważa się, że Wielki Mur Chiński jest jedyną budowlą, którą gołym okiem widać z kosmosu. To nie prawda. Ponoć ledwo można go dostrzec nawet z dolnych partii okołoziemskiej orbity.

 

„Zagraj to jeszcze raz, Sam”


fot. via Wikipedia

„Zagraj to jeszcze raz, Sam” to jeden z najsłynniejszych cytatów z „Casablanki”. Sęk w tym, że zdanie to ani razu w tym filmie nie pada. Pojawiają się słowa podobne, ale jednak inne. W dodatku wypowiada je nie (jak się utarło) główny bohater, a główna bohaterka, która zwraca się do pianisty w barze, mówiąc: „Zagraj to, Sam. Zagraj As time goes by”.

 

Płachta na byka

bledne-wyobrazenia-6
fot. via Wikipedia

Błędne jest wyobrażenie, że czerwony kolor drażni byki. Tym co prowokuje je do ataku podczas korridy nie jest barwa płachty, ale ruchy, w które wprawia ją matador.

 

Kolor kameleona


fot. Chiswick Chap/Wikipedia

Przyjęło się błędnie sądzić, że kameleony zmieniają swoją barwę w celach kamuflażu. Otóż tak naprawdę robią to głównie po to, aby się między sobą komunikować, bądź też wtedy, gdy zmienia się temperatura ich ciała.

 

Frankenstein


fot. via Wikipedia

Powszechnym błędem jest uważanie, że Frankenstein to imię potwora z historii spisanej przez angielską pisarkę Marry Shelley. Tak naprawdę jest to nazwisko jego powieściowego stwórcy, Victora Frankensteina. Potwór nie posiadał w tym utworze żadnego imienia.