9 celebrytów i gatunki zwierząt nazwane na ich cześć

 

Avahi cleesei


fot. via abc.net.au

Avahi cleesei to zagrożony wyginięciem gatunek lemura, który został odkryty na Madagaskarze w 1990 r., ale przez długi czas nie był formalnie nazwany ani opisany. Naukowcy zrobili to dopiero w 2005 r., kiedy to postanowili nadać lemurowi imię na cześć byłego członka grupy Monthy Python Johna Cleese. Odkąd bowiem aktor wystąpił w filmie Lemur zwany Rolo, stał się on wielkim miłośnikiem tych zwierząt i angażuje się w różne akcje na rzecz ich ochrony.

 

Gnathia marleyi


fot. via Wikimedia

Legendarny twórca muzyki reggae Bob Marley stał się inspiracją do nazwania jednego z gatunków małych pasożytniczych skorupiaków żywiących się krwią niektórych ryb. Paul Sikkel – biolog, który odkrył to stworzenie – powiedział, że chciał w ten sposób wyrazić swój podziw dla Marleya oraz podkreślić, że podobnie jak jamajski muzyk nowy gatunek jest typowo karaibski.

 

Sylvilagus palustris hefneri


fot.1 Toglenn/Wikimedia; fot.2 Tomfriedel/Wikimedia

Jak powszechnie wiadomo, symbolem magazynu Playboy jest charakterystyczny króliczek. Nic zatem dziwnego, że Hugh Hefner, założyciel tego najsłynniejszego czasopisma dla panów, został uhonorowany nazwaniem jego imieniem jednego z podgatunków królika błotnego.

 

Agra katewinsletae


fot.1 Andrea Raffin/Wikimedia; fot.2 Siga/Wikimedia

Jeden z gatunków chrząszcza został nazwany na cześć aktorki Kate Winslet, a konkretnie – jej roli w filmie „Titanic”. Naukowcy chcieli w ten sposób wyrazić nadzieję, że tak jak bohaterka grana przez Winslet przeżyła katastrofę statku, tak i odkryty przez nich chrząszcz przetrwa mimo grożącemu mu wyginięciu.

 

Heteropoda davidbowie

david-bowie-i-pajak
fot.1 via teladoiofirenze.it; fot.2 via idw-online.de

Heteropoda davidbowie to gatunek dużego, włochatego pająka, który został odkryty i opisany w 2008 r. przez niemieckiego arachnologa Petera Jägera. Naukowiec nazwał storzenie na cześć Davida Bowie, który zapewnił pająkom miejsce w historii muzyki rockowej, wydając w 1972 r. album zatytułowany „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars”.

 

Calponia harrisonfordi (pająk); Pheidole harrisonfordi (mrówka)


fot.1 John Griffith/Wikimedia; fot.2 Dianakc/Wikimedia 

Harrison Ford znany jest ze swojego zaangażowania w ochronę środowiska. W ramach aktywności na tym polu wystąpił on m.in. jako narrator w filmie dokumentalnym wyprodukowanym przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Aby odwdzięczyć się za ten gest, arachnolog Norman Platnick nazwał na cześć aktora odkryty przez siebie w 1993 r. rzadki gatunek pająka. Z kolei w 2002 r., w geście uznania dla działalności Forda w roli wiceprzewodniczącego organizacji ekologicznej Conversation International, nazwano jego imieniem nowo odkryty gatunek mrówki.

 

Agra schwarzeneggeri


fot.1 Bob Doran/Wikimedia; fot.2 Udo Schidt/Wikimedia

Aby zaakcentować fakt, że odkryty w 2002 r. gatunek chrząszcza ma wyjątkowo muskularne kończyny, naukowcy postanowili nazwać go imieniem jednego z najsłynniejszych mięśniaków z Hollywood, czyli Arnolda Schwarzeneggera.

 

Scaptia beyonceae

beyonce-bak
fot.1 Tony Duran/Wikimedia; fot.2 Bryan Lessard

Scaptia beyonceae to gatunek żyjącego w Australii bąka, który został odkryty w 1981 r., ale opisany i nazwany dopiero 30 lat później. Owad ten charakteryzuje się pięknym, lśniącym, złotym odwłokiem i właśnie ta cecha zainspirowała naukowca Bryana Lessarda, aby nazwać bąka na cześć piosenkarki Beyoncé. Jako wokalistka grupy Destiny’s Child nagrała ona bowiem singiel p.t. „Bootylicious”, co w angielskim slangu oznacza osobę atrakcyjną seksualnie zwłaszcza ze względu na wygląd pupy.

 

Phialella zappai (meduza); Pachygnatha zappa (pająk); Zappa confluentus (ryba)

zappa-i-meduza
fot.1 via themarkmag.com; fot.2 via Wikimedia

Frank Zappa jest prawdopodobnie rekordzistą, jeśli chodzi o znane osobistości, których imieniem nazwano gatunki zwierząt. Ten ekscentryczny muzyk był inspiracją dla nazw takich stworzeń jak pająk, ryba czy meduza. Szczególnie ciekawa wydaje się geneza powstania tej ostatniej. Ferdinando Boero, włoski ekspert od meduz, specjalnie pojechał do Kaliforni, aby właśnie tam odkryć nowy gatunek i nazwać go imieniem Zappy. Wierzył bowiem, że dzięki temu będzie mógł się osobiście spotkać ze swoim idolem. Kiedy więc udało mu się dokonać odkrycia, poinformował o tym listownie muzyka, który zareagował entuzjastycznie i zaprosił naukowca do swojego domu, co zaowocowało ich późniejszą wieloletnią przyjaźnią.