5 alternatywnych zakończeń znanych filmów

 

Tożsamość Bourne’a

Oficjalne zakończenie
W epilogu filmu Jason Bourne odnajduje Marie na greckiej wyspie, gdzie jego ukochana otworzyła wypożyczalnię skuterów. Po krótkiej i subtelnie żartobliwej wymianie zdań para pada sobie w objęcia.

Alternatywne zakończenie
Jeśli chodzi o treść, to alternatywne zakończenie filmu jest niemal identyczne jak oficjalne, jednak totalnie odmienny jest jego styl. Ta wersja została bowiem nakręcona w konwencji iście hollywoodzkiej, czyli w sposób ckliwy, przesłodzony i po prostu kiczowaty.

 

Rambo: Pierwsza krew

Oficjalne zakończenie
Osaczony przez stróżów prawa Rambo rozmawia ze swoim dawnym dowódcą z Wietnamu na posterunku policji, dokąd przybył, aby zemścić się na lokalnym szeryfie. Płacząc, opowiada pułkownikowi o koszmarach, jakie przeżył podczas wojny, po czym ostatecznie postanawia oddać się w ręce wymiaru sprawiedliwości. Rambo z pułkownikiem wychodzą z budynku i pojawiają się napisy końcowe.

Alternatywne zakończenie
Gdyby producenci „Pierwszej krwi” zdecydowali się na alternatywne zakończenie filmu, to nie powstałaby żadna jego kontynuacja. Podczas finałowej sceny ze swoim dawnym dowódcą Rambo prosi bowiem pułkownika, aby ten go zabił. Rambo daje mu pistolet, a gdy pułkownik waha się, przyciąga jego rękę z bronią do swojego brzucha i rozlega się strzał, po którym Rambo pada martwy na ziemię.

 

Titanic

Oficjalne zakończenie
W dziejącym się współcześnie epilogu Rose przebywa na statku należącym do poszukiwaczy skarbów, którzy szukają we wraku Titanica legendarnego diamentu o nazwie Serce Oceanu. Okazuje się, że Rose ma go cały czas przy sobie - w środku nocy udaje się z nim na rufę statku i wyrzuca za burtę.

Alternatywne zakończenie
W alternatywnym zakończeniu Rose tuż przed wyrzuceniem diamentu zostaje zauważona przez swoją wnuczkę i Brocka Lovetta - szefa poszukiwaczy skarbów. Brock próbuje odwieść Rose od jej zamiaru, jednak bezskutecznie. Kobieta daje mu tylko na chwilę potrzymać klejnot i tłumaczy, że największym skarbem jest życie.

 

Szklana pułapka 3

Oficjalne zakończenie
McClane wraz z oddziałami policji dopada Grubera w opuszczonej fabryce. Terrorysta próbuje uciec helikopterem, ale McClane strzela do linii wysokiego napięcia, która uderza w maszynę i ta w efekcie eksploduje.

Alternatywne zakończenie
W alternatywnej wersji filmu plan Grubera kończy się sukcesem i terroryście udaje się zbiec do Europy. Mieszka sobie spokojnie na Węgrzech, jednak w końcu zostaje tam przez McClane’a odnaleziony. Finałowa scena rozgrywa się w kawiarni, gdzie McClane zmusza Grubera do gry w swoisty rodzaj rosyjskiej ruletki, w której zamiast pistoletu występuje mała wyrzutnia rakietowa. Gruber przegrywa i ginie.

 

Terminator 2: Dzień sądu

Oficjalne zakończenie
W finałowej scenie T-800 dokonuje samozniszczenia poprzez zanurzenie się w kadzi ze stopioną stalą.

Alternatywne zakończenie
W alternatywnej wersji nieco gorzki wydźwięk finału zostaje osłodzony klasycznym happy endem poprzez dodanie sceny z odległej przyszłości. Widzimy w niej mocno postarzałą Sarę Connor, która siedzi na ławce przy placu zabaw i obserwuje, jak jej syn bawi się z jej wnuczką. Dowiadujemy się, że tytułowy Dzień Sądu nigdy nie nastąpił, a syn Sary został senatorem.