Szczyt lapidarności: amerykański psycholog napisał przekonujący artykuł naukowy, nie pisząc ani jednego słowa

 

artykul-naukowy-iko

Artykuły naukowe mają to do siebie, że – z wyjątkiem prac popularyzatorskich – są raczej nieprzystępne dla przeciętnego czytelnika. Można jednak znaleźć wśród nich chlubne wyjątki. Do takich z całą pewnością należy absolutnie wyjątkowy artykuł autorstwa amerykańskiego psychologa klinicznego Dennisa Uppera.

W 1974 r. Upper zmagał się z syndromem twórczej niemocy. Mimo usilnych starań nie potrafił nic sensownego napisać, dlatego postanowił poddać się eksperymentalnemu samoleczeniu. Nie przyniosło ono spodziewanych efektów, ale poskutkowało czym innym. Otóż Upper „napisał” na ten temat błyskotliwy artykuł naukowy p.t. The unsuccessful self-treatment of a case of „writer’s block” (czyli Nieudane samoleczenie przypadku twórczej blokady). Oto jego pełna treść.

artykuł naukowy

Co ciekawe, ten ekstremalnie lapidarny artykuł spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i został opublikowany w prestiżowym czasopiśmie psychologicznym Journal of Applied Behavior Analysis. Zachwycony recenzent tego czasopisma napisał m.in. że zarówno konstrukcja artykułu Uppera, jaki i jego pisarski styl, są po prostu bezbłędne.