4 zaskakujące korzyści zdrowotne, jakie dają gry komputerowe

 

W powszechnym mniemaniu granie w gry komputerowe uchodzi raczej za dość jałową rozrywkę. Tymczasem naukowcy dostarczają coraz więcej dowodów na to, że ta forma spędzania wolnego czasu może być zaskakująco korzystna dla zdrowia. Poniżej kilka przykładów.

 

Działanie przeciwbólowe

badania naukowe
fot. via pixabay.com

Różne badania naukowe pokazują, że granie w gry komputerowe - a zwłaszcza w gry 3D, które pozwalają na totalne zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości - potrafią dawać zaskakująco dobre efekty w terapiach przeciwbólowych. Dzieje się tak z co najmniej dwóch powodów: po pierwsze gry są prostym i skutecznym sposobem na odciągnięcie uwagi pacjenta od bólu, a po drugie - podczas grania wydzielane są w mózgu endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, które wywołują dobre samopoczucie, tłumiąc jednocześnie ból. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton stworzyli nawet dedykowaną temu zagadnieniu grę p.t. SnowWorld polegającą na rzucaniu śnieżkami w pingwiny i bałwany. Gra była testowana na rannych żołnierzach i okazało się, że dawała lepsze efekty przeciwbólowe niż morfina.

 

Poprawa wzroku

badania naukowe
fot. via pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili testy na dorosłych osobach cierpiących na wrodzoną zaćmę. Badani w ciągu miesiąca spędzili 40 godzin na graniu w gry komputerowe z gatunku FPS (first-person shoter), czyli tzw. strzelanki. Po tym okresie sprawdzono im wzrok i okazało się, że uległ on na tyle dużej poprawie, że niektórzy z uczestników eksperymentu potrafili odczytać znaki na tablicy optycznej nawet o dwie linijki niżej niż wcześniej. Inne badania naukowe wykazały, że tego rodzaju gry - czyli takie, w których jest dużo szybkiej akcji wymagającej wytężonej uwagi od grającego - mogą być również pomocne w leczeniu tzw. leniwego oka, a nawet poprawiać wzrok u ludzi zdrowych.

 

Wielozadaniowość i podejmowanie decyzji

badania naukowe
fot. via pixabay.com

Oprócz poprawiania wzroku komputerowe gry akcji mają jeszcze inne pozytywne strony - zwiększają umiejętność wykonywania wielu zadań naraz, a także ułatwiają podejmowanie decyzji. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Rochester w Nowym Jorku, którzy przebadali pod tym kątem możliwości osób grających w gry z gatunku first-person shooter i osób niegrających w ogóle. Wyniki pokazały, że gracze komputerowi są nawet o 25% szybsi w podejmowaniu trafnych decyzji oraz że potrafią kontrolować jednocześnie 6 różnych rzeczy, podczas gdy osoby niegrające tylko 4.

 

Poprawa zręczności

badania naukowe
fot. via Wikimedia Commons

Chirurgia to zajęcie wymagające niebywałej zręczności i sprawności manualnej. Amerykańscy naukowcy uznali więc, że lekarze chirurdzy to idealna grupa, na której można sprawdzić wpływ gier komputerowych właśnie na zręczność. W związku z tym wyselekcjonowali oni 33 chirurgów specjalizujących się w laparoskopii, czyli endoskopowym badaniu jamy otrzewnej. Okazało się, że lekarze, którzy grali w gry komputerowe, byli o 27% szybsi w wykonywaniu skomplikowanych zabiegów oraz popełnili o 37% mniej błędów.