Oto płyta nagrana przez 11-letnią Björk

 

3 tygodnie temu ukazał się nowy album Björk, która pod koniec tego roku, a dokładnie 21 listopada, będzie obchodzić swoje 50. urodziny. W tych okolicznościach warto sięgnąć do początków kariery słynnej islandzkiej piosenkarki. Być może nie wszyscy bowiem wiedzą lub pamiętają, że pomimo iż w 1993 roku wydała ona swój pozornie pierwszy solowy album p.t. Debut, to tak naprawdę zadebiutowała ona dużo wcześniej.

Wszystko zaczęło się w 1976 roku, kiedy to nagranie 11-letniej wówczas Björk za sprawą jej nauczyciela ze szkoły muzycznej trafiło do lokalnej stacji radiowej. Nagraniem tym był cover piosenki I Love to Love z repertuaru Tiny Charles.

Piosenkę usłyszeli ludzie z wytwórni fonograficznej i zaoferowali młodej wokalistce kontrakt na wydanie płyty. Tak doszło do jej prawdziwego debiutu, który nastąpił w 1977 roku wraz z ukazaniem się albumu zatytułowanego po prostu Björk. Zawierał on piosenki dla dzieci oraz kilka coverów utworów znanych wykonawców, m.in. zamieszczony poniżej The Fool on the Hill grupy the Beatles.

Płyta – która swoją drogą odniosła w Islandii dość duży sukces – była poniekąd rodzinnym przedsięwzięciem: Björk na niej śpiewała i grała na flecie, jej ojczym grał na gitarze, a matka zaprojektowała okładkę. Oto jeszcze kilka pochodzących z niej kawałków (resztę można znaleźć na YouTubie).