7 ludzi ze świata kultury, którzy opatentowali wynalazki

 

Francis Ford Coppola

wynalazki-celebrytów-1
fot. via nytimes.com

Reżyser Francis Ford Coppola, twórca wielu niezapomnianych arcydzieł filmowych, jest również autorem jednego dosyć dziwnego wynalazku. Otóż w 2005 r. zgłosił on do urzędu patentowego projekt o nazwie „A garment for identifying location on body of the garment wearer”, czyli w wolnym tłumaczeniu „strój do lokalizowania danego miejsca na ciele osoby noszącej tenże strój”. Załączony do projektu szkic przedstawia koszulę z nadrukowanym żółwiem, którego skorupa podzielona jest na wiele małych sektorów. Ich zastosowanie Coppola opisał w swoim wniosku patentowym na przykładzie swędzenia. Czasami mianowicie zdarza się, że czujemy swędzenie w miejscu trudno dla nas dostępnym, więc prosimy drugą osobę, aby nas podrapała. Korzystając z innowacyjnej koszuli można wtedy podać dokładne namiary na swędzący punkt, mówiąc np. C5 lub R7, co pozwala na uniknięcie mało precyzyjnych opisów w rodzaju „trochę w prawo… teraz niżej… nie, za nisko…”. Oprócz takiego zastosowania, Coppola przekonywał, że jego wynalazek może być również przydatny podczas oględzin lekarskich.

wynalazki opatentowane przez celebrytów

 

Marlon Brando

wynalazki celebrytów 2
fot. via allaboutjazz.com

Mało znanym faktem z biografii Marlona Brando jest jego zamiłowanie do gry na instrumentach perkusyjnych. Aktor w młodości był perkusistą w amatorskim zespole, zaś u schyłku życia poświęcił się tej dziedzinie jako wynalazca. Przez ponad pięć lat projektował zautomatyzowany mechanizm naciągania membrany na bębny typu kongi i ostatecznie w 2002 r. udało mu się go opatentować. Wynalazek Brando zakładał kilka wersji, ale generalnie chodziło w nich o zainstalowanie w bębnie specjalnego napędu, który pozwalałby na automatyczne strojenie instrumentu.

wynalazki celebrytów

 

Jamie Lee Curtis

wynalazki celebrytów
fot. Josh Hallett/Wikimedia Commons

Spośród wielu filmowych ról w dorobku Jamie Lee Curtis na szczególne uznanie z pewnością zasługuje odgrywana przez nią w życiu codziennym rola matki. Jako mama dwójki adoptowanych dzieci aktorka wykazała się bowiem dużą kreatywnością i wynalazła, a następnie opatentowała specjalny rodzaj pieluch. Chodzi mianowicie o pieluchy, które zawierają odporną na wilgotność kieszonkę służącą do przechowywania chusteczek pielęgnacyjnych dla niemowląt.

wynalazki celebrytów

 

Michael Jackson

wynalazki celebrytów
fot. via youtube.com

Król Popu dla wielu swoich fanów był również Królem Tańca. Teledyski i koncerty Michaela Jacksona obfitowały w efektowne układy taneczne, które znajdowały miliony naśladowców na całym świecie. Jednym z bardziej znanych choreograficznych trików w jego repertuarze był skłon antygrawitacyjny, czyli pochylenie wyprostowanego ciała pod kątem 45 stopni, które po raz pierwszy zostało zaprezentowane w teledysku do piosenki „Smooth Criminal”. W teledysku użyto jednak do tego celu niepraktycznego systemu lin, który byłby trudny do zastosowania na scenie podczas koncertu. Z tego powodu Jackson wraz z dwoma współpracownikami zaprojektował i opatentował specjalne buty wyposażone w ruchomy zaczep, który pozwala tancerzowi zahaczyć się o zainstalowany w podłożu mały słupek, dzięki czemu możliwe staje się wykonanie antygrawitacyjnego skłonu.

wynalazki celebrytów

 

Neil Young

wynalazki celebrytów
fot. Andrea Barsanti/Wikimedia Comons

Neil Young – wybitny gitarzysta, wokalista i kompozytor rockowy – w wolnych chwilach lubi oddawać się swojemu największemu hobby, jakim są zabawkowe kolejki elektryczne. Muzyk jest nawet współwłaścicielem firmy, która produkuje takie zabawki i związane z nimi akcesoria. Jego działalność w tej dziedzinie nie ogranicza się jednak tylko do zabawy i handlu, ale obejmuje również zaawansowane projektowanie. Young jest bowiem współautorem kilku opatentowanych kontrolerów przeznaczonych do zdalnego sterowania kolejkami.

wynalazki celebrytów neil young

 

Steve McQueen

wynalazki celebrytów
fot.via collider.com

Wielką pasją Steve’a McQeena była motoryzacja. Aktor znany był z tego, że większość scen kaskaderskich z udziałem samochodów odgrywał osobiście, zaś poza planem często brał udział w różnych wyścigach samochodowych i motocyklowych, a nawet rozważał porzucenie kariery filmowej, żeby zostać zawodowym kierowcą rajdowym. Nic zatem dziwnego, że jego wynalazek związany jest właśnie z tą dziedziną. McQueen zaprojektował bowiem i opatentował specjalny fotel samochodowy przeznaczony do aut wyścigowych.

wynalazki celebrytów

Paula Abdul

wynalazki celebrytów
fot. The Heart Truth/Wikimedia Commons

Paula Abdul to tancerka i piosenkarka popowa, która największą popularnością cieszyła się na przełomie lat 80′ i 90′ XX wieku. W późniejszym okresie kariery zajmowała się głównie jurorowaniem w amerykańskich edycjach telewizyjnych talent show, jednak udało jej się też zabłysnąć jako wynalazczyni. Abdul opatentowała bowiem dziwaczny statyw do mikrofonu, który ma ułatwiać jednoczesne śpiewanie i tańczenie. Zdaniem piosenkarki zwykłe statywy utrudniają łączenie tych dwóch czynności, gdyż wykonawca musi ciągle pilnować odpowiedniej odległości między ustami a mikrofonem, co ogranicza wykonywanie ruchów tanecznych. Rozwiązaniem tego problemu ma być jej wynalazek zakładający umocowanie statywu na półkolistej podstawie, na której wykonawca może stanąć i przechylać się (a więc tańczyć) wraz ze statywem.

wynalazki celebrytów