Na tyłku jednej z postaci ze słynnego obrazu Boscha są nuty – ktoś wreszcie postanowił je zagrać

 

ogród rozkoszy ziemskich

Ogród rozkoszy ziemskich to bodaj najsłynniejsze dzieło Hieronima Boscha i jedno z najsłynniejszych dzieł malarskich w ogóle. Jako takie było wielokrotnie analizowane pod różnym kątem przez najróżniejszych znawców, jak i amatorów sztuki. Nikt jednak dotąd nie wpadł na to, na co niedawno wpadła pewna amerykańska studentka. Otóż oglądając sławny tryptyk zauważyła ona, że w części obrazu przedstawiającej Piekło, na pośladkach jednego z cierpiących katusze grzeszników znajduje się zapis nutowy.

dziwna muzyka

Zaintrygowana dziewczyna postanowiła sprawdzić, jak te nuty brzmią. Dokonała ich transkrypcji na notację współczesną (ponieważ na obrazie zamiast pięciolinii występuje czterolinia, która niegdyś była używana do zapisywania chorałów gregoriańskich), a następnie nagrała ich wykonanie na pianinie. Utwór opublikowała na swoim blogu, a brzmi on tak:

 

Choć efekt nie jest może jakoś szczególnie powalający, to jednak nagranie w krótkim czasie zrobiło prawdziwą furorę w internecie i zaczęły się pojawiać jego przeróbki. Tak brzmi na przykład wersja chorałowa opublikowana na innym blogu:

 

A tak brzmi wersja heavymetalowa: