9 dziwnych dyscyplin sportowych

 

Prasowanie ekstremalne

dziwne dyscypliny sportowe
fot. via urbasm.com

Latem 1997 r. pewien Brytyjczyk, który wrócił do domu po ciężkim dniu w pracy, nabrał ochoty na wyprawę wspinaczkową w pobliskie góry. Na przeszkodzie stanął mu jednak obowiązek wyprasowania sterty ubrań. Mężczyzna postanowił więc połączyć przyjemne z pożytecznym – wziął ubrania, żelazko oraz deskę do prasowania i wybrał się z nimi na skałki. Dał tym samym początek prasowaniu ekstremalnemu, czyli dyscyplinie polegającej na prasowaniu ubrań w nietypowych, zazwyczaj trudno dostępnych miejscach. Sport ten zdobył od tego czasu dużą, międzynarodową popularność, a w 2002 r. w Niemczech zorganizowano pierwsze mistrzostwa świata: wśród konkurencji znalazły się m.in. prasowanie na zepsutym aucie, w rwącej rzece, na czubku drzewa oraz na ściance wspinaczkowej.

 

Lingerie Football League

dziwne dyscypliny sportowe
fot. Ian Clifton/Wikpedia

Lingerie Football League to nietypowa, żeńska odmiana zawodowej ligi futbolu amerykańskiego. Zasady gry są podobne do tych w męskiej wersji, jednak zawodniczki używają trochę innych strojów. W skład ich uniformów wchodzą co prawda klasyczne ochraniacze i kaski, ale głównym elementem ubioru jest z seksowna bielizna: biustonosz, podwiązki i figi.

 

Wyścigi kosiarek

wyscig-kosiarek
fot. via Wikipedia

Wyścigi kosiarek wywodzą się z Wielkiej Brytanii, gdzie w 1973 r. zapoczątkowało je dwóch amatorów sportów motorowych. Z czasem lokalna atrakcja przeistoczyła się w zawody międzynarodowej rangi i dziś rozgrywane są mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. Najlepsze maszyny uzyskują moc 18-20 KM i potrafią się rozpędzić do 80 km/h. Sport ten cieszy się na tyle dużą popularnością, że na jego podstawie powstała nawet gra komputerowa.

 

Boks szachowy

dziwne dyscypliny sportowe
fot. World Chess Boxing Organisation

Pomysł na boks szachowy zrodził się w głowie francuskiego twórcy komiksów Enki Billa, który w 1992 r. opisał tę dyscyplinę w swojej powieści graficznej p.t. „Zimny Równik”. Nietypowe połączenie boksu i szachów zdobyło uznanie i szybko zostało przeniesione do świata rzeczywistego, aczkolwiek pod nieco zmienionymi w stosunku do książki regułami. Pojedynek składa się z 11 rund, a dokładnie z 6 rund szachowych i 5 bokserskich, które rozgrywane są na przemian. Aby wygrać, trzeba przeciwnika zamatować lub znokautować. W 2003 r. powstała Światowa Organizacja Szachowego Boksu oraz odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w tej dyscyplinie.

 

Buzkaszi

dziwne dyscypliny sportowe
fot. via bestourism.com

Buzkaszi to dyscyplina będąca narodowym sportem Pasztunów w Afganistanie, ale ciesząca się również dużą popularnością w innych krajach centralnej Azji. Gra przypomina kombinację rugby z polo i generalnie polega na tym, że dwie drużyny na koniach rywalizują o zwłoki kozła z obciętą głową (dawniej używano w tym celu zwłok zabitego niewolnika). Nie ma przy tym żadnych sztywnych zasad ani reguł – można bezkarnie się przepychać, uderzać biczem przeciwnika i jego konia oraz powalać ich na ziemię.

 

Hokej podwodny

dziwne dyscypliny sportowe
fot. via Wikipedia

Hokej podwodny to gra drużynowa, która toczy się na dnie basenu i polega na tym, aby wepchnąć ciężki, ważący 1,5 kilograma krążek do bramki przeciwnika. Dyscyplina ta została wymyślona w latach 50-tych jako ćwiczenie dla płetwonurków, jednak dość szybko zyskała niezależną popularność. Dziś uprawiana jest w wielu krajach, a co dwa lata rozgrywane są mistrzostwa świata.

 

Miejski golf

dziwne dyscypliny sportowe
fot. via dawn.com

Miejski golf to dyscyplina, u której źródeł leży chęć kontestacji sztywnego, snobistycznego, pompatycznego świata tradycyjnego golfa. Zasady gry są podobne do tych w klasycznej odmianie, jednak różne jest miejsce rozgrywki. Gracze rywalizują bowiem w przestrzeni miejskiej: na dachach, parkingach, w bocznych uliczkach, opuszczonych posesjach itp.

 

Toe wrestling

dziwne dyscypliny sportowe
fot. via neatorama.com

Toe wrestling to specyficzna odmiana siłowania się na rękę – w tym przypadku zawodnicy używają jednak do walki nie rąk, ale bosych stóp, które zaczepione są o siebie dużymi palcami. Do dobrego obyczaju należy, że przed pojedynkiem zawodnik własnoręcznie zdejmuje buty i skarpetki swojemu przeciwnikowi.

 

Dźwiganie żon

dziwne dyscypliny sportowe
fot. via trekity.com

Dźwiganie żon to wymyślona w Finlandii dyscyplina, która polega na tym, że mężczyźni ścigają się po wyznaczonych trasach, dźwigając na plecach swoje małżonki. Sport ten jest najbardziej popularny w kraju jego pochodzenia, jak również w USA i Indiach.