6 nietypowych świętych patronów

 

św. Izydor z Sewilli – patron internetu

dziwne-przypadki-świętych-patronów
fot. via Wikipedia

Izydor był hiszpańskim biskupem żyjącym na przełomie V i VI wieku. Główną jego spuścizną jest wielka encyklopedia zatytułowana „Etymologiae”, którą kompilował przez prawie całe życie. Specjaliści z Watykanu orzekli, że stanowi ona archetyp bazy danych, i w 2000 r. ogłosili Izydora patronem internetu.

 

św. Klara z Asyżu – patronka telewizji

dziwne-przypadki-świętych-patronów
fot. via Wikipedia

Pod koniec swojego życia (czyli w połowie XIII wieku) ta pobożna zakonnica była zbyt chora, aby osobiście uczęszczać na codzienną mszę. Wtedy właśnie na ścianie jej klasztornej celi miała jej się ponoć objawić bardzo realistyczna wizja mszy. Papież Pius XII uznał to wydarzenie za pierwowzór transmisji na żywo i w 1958 roku ogłosił Klarę patronką telewizji.

 

św. Ludwina z Schiedam – patronka łyżwiarzy

dziwne-przypadki-świętych-patronów
fot. via Wikipedia

Ludwina (1380-1433) była holenderską mistyczką, która w wieku 15 lat uległa poważnemu wypadkowi podczas zabawy na lodzie. W wyniku tego zdarzenia została sparaliżowana i resztę życia spędziła przykuta do łóżka. W XIX w. została kanonizowana, stając się patronką łyżwiarzy i osób chronicznie chorych.

 

św. Bernardyn ze Sieny – patrony reklamy


fot. via Wikipedia

Ten włoski franciszkanin żyjący na przełomie XIV i XV wieku sławny był z powodu swojego niezwykłego daru przemawiania oraz siły perswazji. Talenty te sprawiły, że w 1417 r. mianowany został kaznodzieją całej Italii, a współcześnie – patronem branży reklamowej.

 

św. Drogo – patron brzydkich ludzi


fot. via illegiterati.com

Święty Drogo był XII-wiecznym flamandzkim szlachcicem obwiniającym się za śmierć matki, która zmarła podczas jego porodu. W ramach pokuty w wieku 18 lat pozbył się wszystkich dóbr materialnych i został pielgrzymem. W trakcie tułaczki przytrafił mu się wypadek, w wyniku którego jego twarz została potwornie zdeformowana. Wyglądał na tyle przerażająco, że postanowił oszczędzić innym swojego widoku i resztę życia spędził jako pustelnik.

 

św. Mikołaj – patron prostytutek

dziwne-przypadki-świętych-patronów
fot. via Wikipedia

Święty Mikołaj to turecki biskup, który żył na przełomie III i IV wieku, i który znany jest dziś głównie jako pierwowzór bożonarodzeniowego brodacza w czerwonym palcie przynoszącego prezenty pod choinkę. Mało kto jednak wie, że jest on również patronem prostytutek. Według legendy miał on bowiem uwolnić od tej profesji trzy córki pewnego ubogiego człowieka, którego nie stać było na posag, aby je wydać za mąż. Święty Mikołaj podrzucił im więc ukradkiem trzy worki złota, dzięki czemu dziewczyny mogły przestać sprzedawać swoje ciało.