10 niezwykłych rowerów

 

Rower do biegania

FLIZ to współczesna wersja pierwszego w historii prototypu roweru, który w 1817 r. został zaprojektowany przez niemieckiego wynalazcę Karla Draisa. Pojazd nie posiada ani pedałów, ani siodełka. Aby się nim przemieszczać, należy za pomocą specjalnych pasów przypiąć ramę roweru do pleców, a następnie zacząć iść lub biec.

dziwne rowery
fot. via jamesdysonaward.com

dziwne-rowery
fot. via jamesdysonaward.com

 

Rower z okrągłą ramą

Locust to projekt autorstwa czeskiego designera Josefa Cadeka. Cechą charakterystyczną roweru jest okrągła rama, dzięki której możliwe jest składanie pojazdu w nietypowy, ale bardzo praktyczny sposób

dziwne rowery
fot. via core77.com

niezwykłe rowery 2c
fot. via core77.com

 

Rower z kartonu

Izraelskiemu projektantowi Izharowi Gafniemu udało się skonstruować rower, który jeśli wejdzie do masowej produkcji, może zrewolucjonizować transport w biednych krajach. Pojazd, o którym mowa, jest bowiem zrobiony niemal w całości z kartonu, a tym samym koszty jego produkcji są bardzo małe i wynoszą ok. 10 dolarów za sztukę. W dodatku rower jest niezwykle wytrzymały, bo mimo niepozornego tworzywa, z którego jest wykonany, może przewozić osobę, która waży nawet 200 kg.

dziwne rowery
fot. via vimeo.com

dziwne-rowery
fot. via vimeo.com

 

Neonowy rower-samochód

Artikcar to czterokołowy rower poziomy, który obudowany został podświetlaną ramą przypominającą kształtem sylwetkę samochodu. Autorem projektu jest brytyjski designer Ben Wilson.

dziwne rowery
fot. via thecoolist.com

dziwne-rowery
fot. via thecoolist.com

dziwne-rowery
fot. via thecoolist.com

 

Rower zakupowy

Hyuk-Jae Chang zaprojektował funkcjonalny miejski rower o nazwie Ville, który po złożeniu zyskuje dodatkową funkcję, a mianowicie staje się wózkiem sklepowym.

niezwykłe rowery 5
fot. via yankodesign.com

niezwykłe rowery 5b
fot. via yankodesign.com

 

Ekskluzywny rower drewniany

W 2010 r. firma Thonet, słynąca z produkcji luksusowych mebli, zamówiła u brytyjskiego designera Andy’ego Martina projekt roweru, który byłby wykonany przy użyciu technologii wyginania drewna parą wodną. Jest to metoda, którą założyciel koncernu Michael Thonet wynalazł w XIX w., i która dziś jest powszechnie stosowana w przemyśle meblarskim. Efektem tego zamówienia jest wykonany z drewna bukowego rower, którego wartość szacuje się na ponad 40 000 funtów.

nietypowy rower 6
fot. via designboom.com

nietypowy rower 6b
fot. via designboom.com

 

Rower bez widelca

Fiński projektant Olli Erkkila stworzył rower, który pozbawiony jest przedniego widelca, ale którym mimo tego można swobodnie sterować.

dziwne rowery
fot via ollierkkila.com

nietpowy rower 7b
fot via ollierkkila.com

 

Rower Porsche

Holenderski designer Bastiaan Kok zaprojektował rower inspirowany kultowym modelem samochodu sportowego Porsche 911.


fot. bastiaankok.nl


fot. via bastiaankok.nl

 

Nowoczesny rower retro

Oneybike to projekt słowackiego designera Petera Vargi. Rower ten wzorowany jest na bicyklach, które największą popularnością cieszyły się pod koniec XIX w.


fot. via www.yankodesign.com


fot. via www.yankodesign.com


fot. via www.yankodesign.com

 

Rower minimalistyczny

Projektant Josh Bechtel stworzył rower, któremu przyświeca idea maksymalnej prostoty. Pojazd nazywa się Bicymple i nie posiada ani łańcucha, ani większości ruchomych części typowych dla jednośladów.

nietypowy rower 10
fot. via technabob.com