8 dziwnych rzeczy, które można zrobić z ludzkimi prochami

 

Portrety

portret-z-popiolow
fot. via odditycentral.com

Kremacja staje się coraz częściej wybieraną formą pochówku. Nic zatem dziwnego, że w biznesie pogrzebowym pojawiają się różne oryginalne i dziwne pomysły na to, co zrobić z prochami zmarłej osoby. Jednym z bardziej popularnych trendów jest wykorzystywanie prochów nieboszczyka do stworzenia jego portretu. Domy pogrzebowe wynajmują artystów, którzy miksują otrzymane prochy z farbą lub innym materiałem do malowania bądź rysowania, a następnie za pomocą otrzymanej mieszanki uwieczniają zmarłego na pamiątkowym portrecie.

 

Sztuczne ognie

Dziwne rzeczy, które można zrobić z ludzkimi prochami
fot. Christof Berger/Wikipedia

Osoby, które chciałyby uczcić śmierć bliskiej osoby w sposób naprawdę huczny i spektakularny, mogą skorzystać z usług firm oferujących specjalne pokazy sztucznych ogni. Polegają one na detonacji różnego rodzaju materiałów pirotechnicznych zaprojektowanych tak, aby można w nich było umieścić ludzkie prochy. Na taką właśnie formę własnego pogrzebu zdecydował się m.in. Hunter S. Thompson – zmarły w 2005 r. ekscentryczny autor kultowej powieści Las Vegas Parano.

 

Kosmos

Dziwne rzeczy, które można zrobić z ludzkimi prochami
fot. NASA

Popularna sentencja mówiąca o tym, że „the sky is the limit”, w branży pogrzebowej musiałaby ulec modyfikacji. Prochy zmarłego można bowiem wystrzelić nie tylko w niebo, ale i jeszcze dalej – w kosmos. Usługę taką oferuje firma Celestis współpracująca z komercyjnymi operatorami lotów kosmicznych. Pierwszy kosmiczny pogrzeb zorganizowała ona już w 1997 r., a w wystrzelonej wtedy na orbitę okołoziemską rakiecie znalazły się prochy m.in. twórcy serialu Star Trek Gene’a Roodenberry, a także słynnego piewcy LSD Timothy’ego Leary.

 

Płyty winylowe

Dziwne rzeczy, które można zrobić z ludzkimi prochami
fot. andvinyly.com

Dla oddanych fanów muzyki specjalną ofertę przygotowała brytyjska firma And Vinyly, założona przez byłego producenta muzycznego Jasona Leacha. Oddając się refleksjom o sprawach ostatecznych, wpadł on na pomysł wykorzystania ludzkich prochów w procesie tłoczenia płyt winylowych. Na wyprodukowanej w ten sposób płycie mogą zostać nagrane dowolne dźwięki wybrane przez klienta przed jego śmiercią.

 

Misie pluszowe

Dziwne rzeczy, które można zrobić z ludzkimi prochami
fot. perfectmemorials.com

Jedną z rzeczy, których najbardziej brakuje ludziom po stracie bliskiej osoby, jest możliwość przytulenia się do niej. Właśnie z takiego założenia wychodzą firmy, które oferują urny w postaci pluszowych misiów zawierających specjalne kieszonki do przechowywania ludzkich prochów.

 

Tatuaże

Dziwne rzeczy, które można zrobić z ludzkimi prochami
fot. walyou.com

Wraz z nieustannie rosnącą popularnością tatuaży pojawia się coraz więcej ludzi, którzy wykorzystują je w celach funeralnych. Ludzkie prochy można bowiem mieszać z barwnikami używanymi do tatuowania, dzięki czemu zmarłe bliskie osoby mogą stać się dla zamawiających taką usługę jeszcze bliższe.

 

Diamenty


fot. lifegem.com

Branża pogrzebowa od dawna oferuje wiele różnych wyrobów biżuteryjnych, w których można przechowywać symboliczną porcję ludzkich prochów. Do wyboru są m.in. naszyjniki, wisiorki, bransoletki czy sygnety. W ostatnim czasie pojawiły się jednak firmy, które dzięki specjalnej, zaawansowanej technologii, oferują możliwość przerobienia ludzkich prochów w najprawdziwsze diamenty. Diament bowiem to nic innego jak węgiel, zaś ten jest składnikiem pozostałości skremowanego ciała.

 

Klepsydra


fot. inthelighturns.com

Śmierć to przemijanie – przemijanie zaś to główna właściwość czasu. Trudno więc o bardziej adekwatny w tym kontekście symbol niż klepsydra. Właśnie w postaci klepsydry można zamówić urny, w których zamiast piasku umieszcza się ludzkie prochy.