5 upośledzonych umysłowo geniuszy

 

Kim Peek

geniusz-1
fot. via historicmysteries.com

Kim Peek to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych sawantów, czyli upośledzonych umysłowo osób obdarzonych jakimś wybitnym talentem. To właśnie na nim wzorowany był główny bohater filmu „Rain Man”, w którego wcielił się Dustin Hoffman. Zdolności Peeka (zmarł na atak serca w 2009 r.) były absolutnie genialne. Znał na pamięć ponad 12000 książek, które pochłaniał, czytając dwie strony na raz. Pamiętał wszystkie numery kierunkowe i kody pocztowe w USA. Znał historię wszystkich państw świata oraz życiorysy ich władców. Potrafił też w ciągu kilku sekund podawać wyniki najbardziej skomplikowanych zadań matematycznych.

 

Stephen Wiltshire

sawant
fot. via dailymail.co.uk

Stepehen Wiltshire to autystyczny rysownik, który znany jest przede wszystkim ze swojej fotograficznej pamięci. Do jego najsłynniejszych dzieł należą niezwykle wierne panoramy wielkich metropolii. Wiltshire potrafi je naszkicować po krótkim locie helikopterem nad danym miastem, oddając tak drobne szczegóły jak ilość okien na poszczególnych piętrach budynków.

 

Daniel Tammet

geniusz 3
fot. jurvets/Wikipedia

Daniel Tammet to sawant cierpiący na łagodną odmianę autyzmu oraz epilepsję. Posiada nieprzeciętne zdolności arytmetyczne oraz językowe. Jest rekordzistą Europy w recytowaniu z pamięci cyfr liczby pi – wymienił ich dokładnie 22514, co zajęło mu 5 godzin i 9 minut. Oprócz tego włada biegle 11 językami. Swój talent w tej dziedzinie zademonstrował na potrzeby filmu dokumentalnego, w którym poproszono go o opanowanie języka islandzkiego w tydzień. Po siedmiu dniach nauki Tammet wystąpił w islandzkiej telewizji na żywo, gdzie bez problemu udzielił wywiadu w lokalnym języku.

 

Alonzo Clemons

geniusz
fot. via artsales.com

Alonzo Clemons jest upośledzonym umysłowo artystą, którego IQ wynosi poniżej 50 punktów. Jako sawant jest przy tym genialnym rzeźbiarzem. W ciągu 20 minut potrafi uformować z wosku wierną podobiznę każdego zwierzęcia, które widział przez zaledwie kilka lub kilkanaście sekund. Rzeźby te są niezwykle realistyczne i mają doskonałe proporcje. Wystawia się je w wielu galeriach na terenie USA.

 

Leslie Lemke

geniusz
Leslie Lemke to niewidomy muzyk, który urodził się z porażeniem mózgowym. Dopiero w wieku 12 lat nauczył się chodzić, ale za to gdy miał 16 lat, zagrał z pamięci zasłyszany w radiu Koncert Fortepianowy nr1 Czajkowskiego, mimo że nigdy wcześniej nie brał lekcji gry na pianinie. Wkrótce potem rozpoczął edukację muzyczną, opanował różne style i został wziętym, koncertującym na całym świecie pianistą