Hang - elitarny instrument muzyczny o niesłychanym brzmieniu

 

Hang to melodyczny instrument perkusyjny, który pod pewnymi względami jest zupełnie wyjątkowy. Po pierwsze, został stworzony w 2000 r., co czyni go jednym z najmłodszych instrumentów muzycznych na świecie. Po drugie, jest produkowany i sprzedawany tylko przez jedną firmę, w związku z czym - przy dużym zainteresowaniu, jakie budzi - jego zakup wiąże się zazwyczaj z potrzebą wpisania się na długą listę oczekujących (jak również z wyłożeniem kilku tysięcy euro). Po trzecie wreszcie, ma nadzwyczajne brzmienie.

Jak już zostało powiedziane, hang wytwarzany jest tylko przez jednego producenta. Jest nim firma PANArt Hangbau AG mająca swoją siedzibę w Bernie w Szwajcarii. To właśnie właściciele tej firmy, Felix Rohner i Sabina Schärer, stworzyli hanga w wyniku wieloletnich eksperymentów i studiów nad różnymi egzotycznymi instrumentami perkusyjnymi.

Hang składa się z dwóch połączonych ze sobą metalowych półkul, przez co wyglądem przypomina kosmiczny spodek. Górna półkula (tzw. Ding) posiada wydający brzmienie gongu punkt centralny oraz siedem bądź osiem punktów tonalnych rozłożonych dookoła niego i tworzących razem skalę. Z kolei dolna półkula (tzw. Gu) ma wydrążony po środku otwór i może być używana zarówno do wydawania dźwięków (poprzez uderzanie krawędzi otworu), jak i do modulowania dźwięków górnej półkuli (poprzez zakrywanie otworu).

Nazwa instrumentu, która jest prawnie zastrzeżona przez firmę PANArt, wywodzi się z lokalnego dialektu niemiecko-szwajcarskiego i oznacza rękę.