Ubodzy hodowcy kakao próbują po raz pierwszy w życiu czekolady

 

kakao

Wybrzeże Kości Słoniowej to największy producent kakao na świecie. Kakaowce są tam jednak najczęściej uprawiane na małych rodzinnych plantacjach, a ich właściciele stanowią najmniej intratne ogniwo globalnego łańucha dostaw – zdecydowaną większość zysków czerpią bowiem pośrednicy, eksporterzy, przetwórcy i producenci wyrobów kakaowo-czekoladowych.

W związku z powyższym wielu hodowców kakao z WKS nigdy w życiu nie miało okazji spróbować czekolady (ba, niektórzy nigdy nawet o niej nie słyszeli) – cena jednej tabliczki wynosi tam bowiem mniej więcej tyle, co połowa ich dziennych dochodów, za które muszą wyżywić wieloosobowe rodziny. Reporterzy z holenderskiej Metropolis TV postanowili więc odszukać takich hodowców i poczęstować ich czekoladą. Poniższe wideo pokazuje ich reakcje.

Dla pełniejszego oddania tej trochę smutnej, trochę wesołej, a przede wszystkim dość absurdalnej sytuacji ludzie z Mertopolis TV przeprowadzili również sondę na ulicach Holandii, pokazując przechodniom owoc kakaowca i pytając, co to jest. W zestawieniu ze sobą oba te reportaże tworzą obraz świata, który ewidentnie do normalnych nie należy.