Dziennikarstwo po afrykańsku: gazeta wydawana na tablicy

 

innowacja
fot. via Wikimedia Commons 

Leżąca w Afryce Zachodniej Liberia to obecnie jedno z najbiedniejszych i najbardziej skorumpowanych państw świata. Niewątpliwie w głównej mierze przyczyniły się do tego trwające w sumie kilkanaście lat dwie wojny domowe (ostatnia skończyła się w 2003 r.), ale są też inne powody zacofania kraju – za jeden z nich można uznać brak dostępu obywateli do informacji. Ludzi po prostu nie stać na korzystanie z gazet i innych środków masowego przekazu, a nawet jak ich stać, to często po prostu brakuje prądu, aby móc oglądać telewizję czy przeglądać internet. I właśnie ta okoliczność była główną inspiracją do powstania The Daily Talk – prawdopodobnie najbardziej niecodziennej gazety codziennej na świecie. Otóż gazeta ta jest wydawana nie na papierze, ale na czarnej tablicy ustawionej przy jednej z głównych ulic w centrum Monrovii – stolicy Liberii.

innowacja
fot. via nytimes.com

Założycielem, wydawcą i redaktorem naczelnym The Daily Talk jest domorosły dziennikarz Alfred J. Sirleaf, który swój niezwykły, jednoosobowy projekt prowadzi od 2000 r. Zdecydował się on na tę inicjatywę, ponieważ wierzy, że dobrze poinformowane społeczeństwo jest kluczem do odrodzenia Liberii i wydobycia jej ze złej sytuacji polityczno-ekonomicznej. W tym celu codziennie rano dokonuje przeglądu prasy, po czym bierze kredę i prostym, potocznym językiem spisuje najważniejsze wiadomości na swojej tablicy. Oprócz tego posługuje się opracowanym przez siebie systemem symbolicznych obrazków i wywieszanych obok tablicy przedmiotów, dzięki którym informacje mają być zrozumiałe dla ludzi nieumiejących czytać, bowiem w Liberii jest ich wyjątkowo dużo.

innowacja-gazeta-3
fot. via nytimes.com

The Daily Talk to dziś jeden z najpopularniejszych tytułów prasowych w całym kraju. Każdego dnia przed tablicą zatrzymuje się ok. 10 tysięcy ludzi spragnionych świeżych wiadomości. Gazeta jest w pełni darmowa i utrzymuje się z datków oraz sprzedaży starterów do telefonów komórkowych. Aktualnie prowadzona jest również kampania na portalu crowdfundingowym Indiegogo, której celem jest udzielenie wsparcia finansowego Sirleafowi, tak aby mógł on zainstalować drugą, odporną na warunki pogodowe tablicę The Daily Talk w innym ruchliwym miejscu w Monrovii.