12 upiornych narzędzi medycznych z dawnych czasów

 

Oglądając narzędzia i instrumenty medyczne używane w dawnych czasach, łatwo je czasem pomylić z narzędziami tortur. Oto przykłady.

 

Nóż do amputacji (XVIII w.)

dziwne narzędzia medyczne
fot. via sciencemuseum.org.uk

Nóż powszechnie stosowany przy amputacjach w pierwszej połowie XVIII wieku. Posiadał charakterystyczne zakrzywienie, które miało ułatwiać „owinięcie” ostrza wokół kończyny i wykonanie okrężnego cięcia przez skórę i mięśnie (sama kość była obcinana przy użyciu specjalnej piły). W XIX w. noże tego typu zostały wyparte przez narzędzia o prostym ostrzu, ponieważ dzięki tym drugim łatwiej było pozostawić płat skóry służący do zakrycia kikuta.

 

Wziernik pochwowy do aplikowania pijawek (XIX w.)

dziwne instrumenty medyczne
fot. via sciencemuseum.org.uk

Narzędzie służące do umieszczania pijawek lekarskich w szyjce macicy pacjentki. Pijawki miały być pomocne w usuwaniu problemów menstruacyjnych.

 

Piła na korbkę do cięcia czaszki (XIX w.)

dziwne instrumenty medyczne
fot. via sciencemuseum.org.uk

Popularne w XIX w. narzędzie służące do usuwania fragmentów czaszki, aby można było do niej wsunąć inne instrumenty medyczne.

 

Aparat antymasturbacyjny dla mężczyzn

dziwne instrumenty medyczne
fot. via sciencemuseum.org.uk

W XIX w. wielu przedstawicieli mainstreamowej medycyny uważało, że masturbacja szkodzi zdrowiu. Jej nadmierne praktykowanie miało według lekarzy prowadzić do przeróżnych chorób fizycznych i psychicznych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Aby zapobiegać jej zgubnym działaniom, stosowano więc specjalne aparaty, m.in. takie jak widoczny na powyższym zdjęciu.

 

Zestaw do nikotynowej lewatywy (XVIII w.)

dziwne narzędzia medyczne
fot. via sciencemuseum.org.uk

Zanim w XIX w. dowiedziono trujących właściwości nikotyny, ta popularna używka uchodziła za bardzo zdrową i miała wielorakie zastosowanie w medycynie. Używano jej między innymi do robienia lewatywy polegającej na wdmuchnięciu dymu tytoniowego do odbytu pacjenta. Wierzono, że metoda ta jest szczególnie skuteczna w reanimowaniu osób, u których doszło do zatrzymania akcji serca w wyniku utonięcia.

 

Gilotyna do migdałków (XIX w.)

gilotyna-do-migdalkow
fot. via sciencemuseum.org.uk

Narzędzie oparte na mechanizmie gilotyny, które służyło do usuwania migdałków. W XIX w. powszechnie stosowano je w przypadkach nawracających infekcji gardła. Na początku XX w. wyszło jednak z użycia, gdyż powodowało zbyt obfite krwawienie i było mało precyzjne.

 

Kleszcze do usuwania zębów (XVII-XIX w.)

dziwne narzędzia medyczne
fot. via sciencemuseum.org.uk

Kleszcze do usuwania zębów znane są ludziom od wieków i przez długi czas stosowane były półamatorsko. Stomatologia stała się bowiem prawowitą dziedziną medycyny dopiero pod koniec XIX w.

 

Narzędzie do wyciągania kul (XVI w.)

narzedzie-do-wyciagania-kul
fot. via sciencemuseum.org.uk

Narzędzie służące do wyciągania kul tkwiących głęboko w ciele. Posiadało specjalną, zaostrzoną śrubę, którą można było skracać i wydłużać, grzebiąc w otwartej ranie pacjenta w poszukiwaniu kuli.

 

Sztuczna pijawka (XIX w.)

sztuczna pijawka lekarska
fot. via physick.com

Spuszczanie krwi przy użyciu pijawek było kiedyś na tyle popularnym zabiegiem, że w XIX w. zaczęto wytwarzać różne urządzenia, które miały imitować działanie tych leczniczych robaków. W przypadku narzędzia widocznego na zdjęciu działało to w taki sposób, że rotacyjne ostrza przecinały skórę, a następnie próżniowy cylinder zasysał krew.

 

Chwytak położniczy do wyciągania martwego płodu (XVIII-XIX w.)

dziwne instrumenty medyczne
fot. via sciencemuseum.org.uk

Narzędzie stosowane w przypadku zgonu płodu, który nastąpił przed całkowitym wydobyciem dziecka z ustroju matki. Posiadało specjalne szczypce służące do chwytania i zgniatania główki płodu w celu jego łatwiejszego wydobycia.

 

Trepan (XVIII w.)

dziwne instrumenty
fot. via sciencemuseum.org.uk

Narzędzie służące do wiercenia dziur w czaszcze podczas zabiegu trepanacji. Posiada charakterystyczną dla XVIII wieku ornamentykę, która jednak stawarzała sprzyjające warunki do rozmnażania się zarazków.

 

Narzędzie do rozwierania szyjnki macicy (XIX w.)

narzedzie-do-rozwierania-macicy
fot. via sciencemuseum.org.uk

Narzędzie służace do rozwierania szyjki maciy, aby łatwiej było do niej wsunąć inne instrumenty medyczne. Stosowane było często podczas porodów.