Islamscy superbohaterowie podbijają świat

 

superbohaterowie
fot. via facebook.com 

Superbohaterowie to postaci, które nierozerwalnie kojarzą się z kulturą zachodnią. Są ikonami współczesnej popkultury i jako tacy pojawiają się w niezliczonych komiksach, filmach czy grach komputerowych. Tymczasem okazuje się, że swoich superbohaterów ma również świat arabski. Mowa tu mianowicie o The 99, czyli grupie 99 superbohaterów, którzy obdarzeni są mocami nawiązującymi do opisanych w Koranie 99 atrybutów Allaha.

Twórcą komiksowej serii The 99 jest dr Naif Al-Mutawa – kuwejcki absolwent amerykańskiego uniwersytetu, który na pomysł wykreowania muzułmańskich superbohaterów wpadł w 2003 r. Był to czas tuż po zamachach terrorystycznych na World Trade Center, a więc okres, kiedy islam postrzegany był na świecie w szczególnie niekorzystnym świetle. Al-Mutawa postanowił to zmienić, pokazując poprzez swoich bohaterów, że podstawowe wartości wyznawane w ramach jego religii są w gruncie rzeczy uniwersalne i podobne do tych ze świata zachodniego.

Seria zadebiutowała w 2006 r. i szybko zyskała wielką popularność, doprowadzając do tego, że na jej podstawie powstał serial animowany, który dziś emitowany jest w ponad 70 krajach. W dużej mierze stało się tak za sprawą wydarzenia, do którego doszło w 2010 r., i które było prawdziwym przełomem w podbijaniu świata przez islamskich superbohaterów. Otóż legendarne wydawnictwo DC Comics stworzyło wtedy miniserię p.t. JLA/The 99 będącą komiksowym crossoverem, w którym superbohaterowie należący do uniwersum DC Comics – a konkretnie drużyna Justice League of America, w skład której wchodzą m.in. Batman i Superman – łączą siły z muzułmańskimi superbohaterami z serii The 99 i wspólnie ratują świat.

W tym samym roku, w którym doszło do współpracy z DC Comics, powstał również park tematyczny w całości poświęcony serii The 99. Został on wybudowany w Kuwejcie i w momencie otwarcia był pierwszym parkiem tematycznym, jaki w ogóle utworzono na Bliskim Wschodzie.

superbohaterowie
fot. via the99.org

superbohaterowie islamscy
fot. via facebook.com

superbohaterowie-islamscy-3
fot. via the99.org

superbohaterowie-islamscy-6
fot. via the99.org

superbohaterowie islamscy
fot. via facebook.com