Jak wykryć raka przy pomocy pszczół

 

jak wykryć raka

Pszczoły mają doskonały zmysł węchu – o wiele bardziej dokładny niż słynące z tej samej właściwości psy. Co więcej, badania naukowe wykazały, że ich węch jest do tego stopnia precyzyjny, że pszczoły mogą za jego pomocą wykrywać zmiany w ludzkim oddechu spowodowane niektórymi chorobami, m.in. rakiem trzustki, skóry i płuc, a także cukrzycą i gruźlicą.

Powyższy fakt stał się inspiracją dla portugalskiej designerki Susany Soares, która zaprojektowała specjalne szklane naczynie służące do diagnostyki właśnie przy użyciu pszczół. Naczynie składa się z dwóch komór o różnych rozmiarach: w większym znajdują się tresowane pszczoły, a do mniejszego człowiek wydycha powietrze. Jeżeli pszczoły wyczują zapach, do którego zostały przyuczone, to po prostu wlatują do mniejszej komory, stawiając tym samym przykrą dla pacjenta diagnozę.

Trening pszczół trwa ponoć tylko 10 minut i opiera się na klasycznym odruchu Pawłowa. Owady po prostu wystawia się na działanie konkretnego zapachu, a następnie podaje się im wodę z cukrem, dzięki czemu zaczynają kojarzyć ów zapach z nagrodą.

jak wykryć raka

jak-wykryc-raka-3