Przewodnik po obraźliwych gestach używanych w różnych częściach świata

 

Zbliża się okres wakacyjnych wyjazdów. Wiele osób zapewne wybierze się w rejony, gdzie ludzie nie tylko mówią obcymi językami, ale też stosują inny język gestów. W związku z tym, że gesty mogą mieć charakter obelżywy, warto przed podróżą poznać ich znaczenie - nie tylko po to, aby bronić się przed zniewagami, ale też by nie znieważyć jakiegoś niewinnego autochtona w sposób nieświadomy. Przydatna w tej kwestii może być książka Romany Lefevre p.t. Rude Hand Gestures of the World, która jest fotograficznym przewodnikiem po obraźliwych gestach używanych w różnych częściach świata. Oto kilka przykładów z tego wydawnictwa pokazujących, jak mowa ciała może być wulgarna.

 

„Twoja matka jest dziwką” (kraje arabskie)

obraźliwe gesty

Jeden z najbardziej obraźliwych gestów w świecie arabskim. Polega on na przyłożeniu palca wskazującego lewej ręki do złączonych pięciu palców prawej ręki. Ma to sugerować, że adresat gestu ma jedną matkę i pięciu ojców, czyli że jego matka jest puszczalska, a on sam - bękartem o nieustalonym ojcostwie.

 

„Jesteś idiotą” (Brazylia)

język gestów

Gest polega na przyłożeniu pięści do czoła przy jednoczesnym wykrzywieniu twarzy w charakterystycznym grymasie. Ma to imitować stereotypowe zachowanie upośledzonych ludzi, którzy przykładają sobie wafelek z lodami do czoła zamiast do buzi.

 

„Jestem znudzony” (Francja)

język gestów

Gest pocierania o brodę sugeruje, że temat rozmowy jest wałkowany już tak długo, że znudzonej osobie zdążyła w tym czasie wyrosnąć broda.

 

„Mam cię gdzieś” (Grecja)

obraźliwe gesty

Gest ten jest ilustracją greckiego zwrotu, który w dosłownym tłumaczeniu znaczy „piszę to na swoich jądrach”. Używa się go wtedy, gdy wobec rozmówcy lub tematu rozmowy chce się wyrazić lekceważenie („mam to gdzieś”, „olewam to”). Mimo iż teoretycznie wykonywanie tego gestu zakłada posiadanie męskich narządów płciowych, to w praktyce jest on również stosowany przez kobiety.

 

„Jesteś rogaczem” (niektóre kraje z południa Europy oraz Ameryki Płd.)

jezyk-gestow-rogacz-3

Jeden z najstarszych obraźliwych gestów na świecie. Choć miewa on różne znaczenia, to najczęściej używa się go wtedy, gdy chcemy dać do zrozumienia, że żona adresata gestu jest niewierna.

 

„Jesteś sknerą” (Meksyk i część Ameryki Płd.)

język gestów

Uderzając otwartą dłonią w łokieć, sugerujemy że ktoś jest sknerą. W wielu krajach Ameryki Łacińskiej ta część ciała utożsamiana jest bowiem ze skąpstwem, co przejawia się m.in. w języku werbalnym - slangowe określenie sknery to „muy codo”, co dosłownie znaczy „bardzo łokieć”.

 

„Jesteś brzydki” (Japonia)

język gestów

Gest polega na zadarciu nosa za pomocą palca wskazującego, co w efekcie ma przypominać ryj świni.

 

„Nie ufam ci” (południowe Włochy)

język gestów

Wykonawca gestu sugeruje rozmówcy, że „coś tu śmierdzi”, czyli że czuje jakiś podstęp.