Posłuchaj świni, która ocalała z katastrofy Titanica

 

katastrofa titanica
fot. via rmg.co.uk

Jedną z ponad 700 osób, które przeżyły katastrofę Titanica, była dziennikarka modowa Edith Rosenbaum. W 1970 roku, na 5 lat przed swoją śmiercią, w wywiadzie udzielonym stacji BBC opowiedziała ona historię swojego ocalenia. Okazało się, że kluczową rolę odegrała w niej pewna dziwaczna świnka-pozytywka, którą Rosenbaum otrzymała rok wcześniej w prezencie po tym, jak przeżyła groźny wypadek samochodowy, i którą od tamtej pory zawsze nosiła przy sobie na szczęście. Otóż po zderzeniu Titanica z górą lodową kobieta w ogóle nie chciała opuścić tonącego statku i zrobiła to dopiero wtedy, kiedy jeden z marynarzy, aby ją przekonać, wrzucił jej ulubiną zabawkę do łodzi ratunkowej. Łódż pełna była małych, przerażonych dzieci, dlatego przez następne 7 godzin dryfowania po oceanie Rosenbaum puszczała im muzykę z pozytywki, dzięki czemu łatwiej im było znieść stres.

Zrobiona z drewna, papier-mâché i prawdziwej świńskiej skóry zabawka przetrwała katastrofę, jednak w międzyczasie uszkodzeniu uległ jej subtelny mechanizm i przez następne prawie 100 lat pozytywka milczała. Dzięki zaawansowanej technologii udało się ją jednak niedawno znowu ożywić.

katastrofa titanica
fot. via rmg.co.uk

Świnki nie można było po prostu otworzyć i naprawić, ponieważ jej konstrukcja jest zbyt delikatna i doprowadziłoby to do nieodwracalnych uszkodzeń. Jej mechanizm został więc poddany tomografii komputerowej o wysokiej rozdzielczości, na podstawie której stworzono cyfrowy, trójwymiarowy model pozytywki. Przez niemal rok był on poddawany szczegółowej analizie i ostatecznie udało się znaleźć sposób na dotarcie do popsutego mechanizmu i zrekonstruwanie granej przez pozytywki melodyjki. Okazało się, że jest nią pochodząca z 1905 r. kompozycja La Sorella autorstwa Charlesa Borela-Clerca. Aby zapobiec ewentualnym kolejnym uszkodzeniom mechanizmu, melodyjkę odtworzono zaledwie trzy razy, ale wykonanie zostało nagrane. Oto ono.

Świnka znajduje się obecnie na stałej wystawie w muzeum National Maritime w Londynie.