10 tragedii uchwyconych na archiwalnych filmach

 

katastrofy-historyczne
fot. via youtube.com

Korzystając ze swoich bogatych zbiorów brytyjskie archiwum kronik filmowych British Pathé stworzyło ciekawą kompilację tragedii, jakie wydarzyły się w różnych okresach XX wieku. Na załączonym poniżej filmie można zobaczyć następujące wydarzenia:

1912 r.
Nieudany skok z wieży Eiffela w wykonaniu wynalazcy Franza Reihelta, który chciał przetestować skonstruowany przez siebie płaszcz z funkcją spadochronu. Sekcja zwłok wykazała ponoć, że mężczyzna już podczas spadania doznał zawału serca.

1913 r.
Śmiertelny w skutkach wyczyn brytyjskiej sufrażystki Emily Davison, która podczas wyścigów konnych weszła na tor wprost pod pędzącego konia należącego do króla. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła kilka dni później. Do dzisiaj nie ma pewności, czy Davison zamierzała popełnić samobójstwo, czy też chciała tylko zakłócić wyścig, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na prawa kobiet, o które walczyła.

1928 r.
Wypadek amerykańskiego kierowcy wyścigowego Franka Lockharta podczas próby bicia rekordu prędkości.

1937 r.
Katastrofa Hindenburga – niemieckiego sterowca pasażerskiego, który spłonął podczas lądowania w New Jersey. Zginęło wtedy 13 pasażerów, 22 członków załogi sterowca oraz 1 członek załogi naziemnej.

1941 r.
Eksplozja brytyjskiego pancernika HMS Barham, który został storpedowany przez niemiecką łódź podwodną na Morzu Śródziemnym. Zginęło wtedy 863 marynarzy.

1952 r.
Katastrofa samolotu DH.110 podczas pokazów lotniczych na lotnisku w Farnborough. W wyniku wady konstrukcyjnej samolot po prostu rozpadł się w powietrzu na kawałki, zabijając pilota, obserwatora lotu przebywającego na pokładzie oraz 29 widzów.

1955 r.
Tragedia na torze w Le Mans, która była największą katastrofą w historii sportów motorowych. Śmiertelnemu wypadkowi uległ wtedy kierowca Mercedesa Pierre Levegh. Odłamki jego rozbitego samochodu zabiły natomiast 83 widzów.

1958 r.
Nieudana próba lądowania samolotu myśliwsko-bojowego na lotniskowcu HMS Victorious. W wyniku wady technicznej samolot nie zdołał wyhamować i w padł do wody, zabierając ze sobą na dno pilota, któremu nie udało się wydostać z kokpitu.

1963 r.
Nieudany skok ze spadochronem niejakiego Gerarda Masselina, o którym niewiele wiadomo.

1967 r.
Śmiertelny wypadek brytyjskiego kierowcy wyścigowego Donalda Campbella podczas próby bicia rekordu prędkości na wodzie.