O, kurka!

 

Nie, to nie jest Chewbacca po umyciu włosów szamponem L’Oréal. Ten dziwny futrzasty stwór to kura należąca do rasy kur jedwabistych zwanych też silkami (od angielskiego słowa silkie). Nazwa ta wzięła się z tego, że kury te mają wyjątkowo puszyste upierzenie, które w dotyku przypominać ma właśnie jedwab.


fot. via happyhens.me.uk

Historia kur jedwabistych nie jest dokładnie znana, ale wszystko wskazuje na to, że rasa ta narodziła się w starożytnych Chinach. Pierwsza pisemna wzmianka o nich pochodzi ze wspomnień Marco Polo opisujących jego wielką azjatycką wyprawę, którą odbył pod koniec XIII wieku. Do Europy natomiast sprowadzono je około 200 lat temu - holenderscy handlarze sprzedwali je ponoć wtedy, reklamując silki jako krzyżówkę kury z królikiem.


fot. via honestpantry.com.au

W dzisiejszych czasach kury jedwabiste to najpopularniejsza rasa kur ozdobnych. Wykorzystuje się je także jako mamki, ponieważ mają one wysoce rozwinięty instynkt kwoczenia, dzięki czemu potrafią wysiadywać jaja niemal wszystkich innych gatunków ptaków.


fot. via happyhens.me.uk

Puszyste upierzenie silków to nie jedyna ich wyjątkowa cecha. Oprócz tego charakteryzuje je specyficzne ubarwienie - mają one czarną skórę, czarne kości i prawie czarne mięso, które w Azji, zwłaszcza zaś w Chinach, jest dość popularnym przysmakiem posiadającycm według lokalnych wierzeń różne lecznicze, a nawet nadprzyrodzone właściwości.


fot. via Wikimedia Commons

Mówiąc krótko - kury jedwabiste są po prostu zajebiste.