Surrealistyczny ogród ukryty w meksykańskiej dżungli

 

las-pozas-1
fot. christian von wissel/Wikimedia Commons 

Edward James (1907-1984) był bardzo zamożnym oraz ekscentrycznym poetą brytyjskim, który za życia znany był głównie ze swojego upodobania do surrealizmu oraz patronatu, jaki roztaczał nad przedstawicielami tego nurtu w sztuce. Sponsorował on surrealistyczne czasopismo Minotaure, a także wspierał finansowo takich artystów jak Salvador Dali czy też René Magritte, który zresztą uwiecznił go na swoich dwóch obrazach. Tym jednak, za co pamięta się go dziś najbardziej, jest niesamowity ogród rzeźb, który James tworzył przez kilkadziesiąt lat w głębi subtropiklanego lasu deszczowego w Meksyku, gdzie w 1947 r. kupił ponad 30 hektarów ziemi w pobliżu niewielkiego miasteczka Xilitla położonego w górach Sierra Madre Oriental.

Z początku James hodował tam głównie orchidee, jednak w 1962 roku Meksyk nawiedziła niespotykana fala mrozów, która zniszczyła większość jego roślin. James postanowił wtedy stworzyć na swojej posesji (która w międzyczasie zyskała funkcjonującą do dzisiaj nazwę Las Pozas) bardziej trwały ogród. Zaczął więc projektować i wznosić przedziwne rzeźby z betonu inspirowane egzotyczną roślinnością oraz założeniami surrealizmu. Idea ta pochłonęła go tak bardzo, że wyprzedał część swojej bogatej kolekcji sztuki, aby mieć pieniądze na wynajmowanie lokalnych rzemieślników, których przy budowie ogrodu pracowały dziesiątki. Ostatecznie powstało 36 różnych rzeźb i konstrukcji przedstawiających kwiaty, drzewa, pałacyki, świątynie, schody prowadzące do nikąd, dziwne wieże itp.

W 2007 roku posiadłość Las Pozas nabyła fundacja Fondo Xilitla, która została powołana specjalnie po to, aby odrestaurować rzeźby Jamesa i sprawować nad nimi pieczę.

las-pozas-2
fot. paula soler-moya/Flickr

las-pozas-3
fot. Rod Waddington/Flickr

las-pozas-14
fot. hey Bato/Flickr

las-pozas-11
fot. via fotoinnovarte.blogspot.com

las-pozas-5
fot. Rod Waddington/Flickr

las-pozas-6
fot. Rod Waddington/Flickr

las-pozas-7
fot. Rod Waddington/Flickr

las-pozas-13
fot. i_amici/Flickr

las-pozas-9
fot. via designfaves.com

las-pozas10
fot. via purple.fr

las-pozas-12
fot. via purple.fr

edward-james
fot.via xilitla.org