Artystyczne odciski łożysk po porodzie – dziwaczny trend wśród świeżo upieczonych rodziców

 

łożyska po porodzie
fot. via roguemama.net 

Niektórym rodzicom najwidoczniej nie wystarcza pamiątka z porodu w postaci dziecka. Od jakiegoś czasu można bowiem zaobserwować trend polegający na upamiętnianu tej wyjątkowej chwili poprzez wykonywanie artystycznych odcisków wydalonego po porodzie łożyska. Gotowy odcisk można później oprawić w ramkę i powiesić w wyeksponowanym miejscu na ścianie.

Wykonanie takiego „dzieła” nie jest zbyt skomplikowane i każdy może zrobić je samemu. Zakrwawione łożysko wraz z pępowiną (najlepiej w miarę świeże, czyli do 3 dni po porodzie) należy przycisnąć mocno do płótna bądź odpowiedniego papieru i to w zasadzie wszystko – po chwili pamiątka jest już gotowa. Jeżeli ktoś nie lubi krwi, to można ją najpierw spłukać wodą, po czym namoczyć łożysko w atramencie lub farbie, dzięki czmu efekt będzie również bardziej trwały.

Najczęściej wykonuje się odciski żylastej strony łożyska, ponieważ powstają wtedy charakterystyczne kształty przypominające gałęzie drzewa, w czym wielu dopatruje się metaforycznych sensów – łożysko często nazywane jest bowiem Drzewem Życia.

łożyska po porodzie
fot. via roguemama.net

łożyska porodowe
fot. via feelgoodplacenta.com

A tutaj jest krótki film instruktażowy, w którym całą procedurę wykonywania odcisku dokładnie wytłumaczono i pokazano.