7 ludzi ze świata kultury, którzy opatentowali wynalazki

 

Francis Ford Coppola


fot. via nytimes.com

Reżyser Francis Ford Coppola, twórca wielu niezapomnianych arcydzieł filmowych, jest również autorem jednego dosyć dziwnego wynalazku. Otóż w 2005 r. zgłosił on do urzędu patentowego projekt o nazwie „A garment for identifying location on body of the garment wearer”, czyli w wolnym tłumaczeniu „strój do lokalizowania danego miejsca na ciele osoby noszącej tenże strój”. Załączony do projektu szkic przedstawia koszulę z nadrukowanym żółwiem, którego skorupa podzielona jest na wiele małych sektorów. Ich zastosowanie Coppola opisał w swoim wniosku patentowym na przykładzie swędzenia. Czasami mianowicie zdarza się, że czujemy swędzenie w miejscu trudno dla nas dostępnym, więc prosimy drugą osobę, aby nas podrapała. Korzystając z innowacyjnej koszuli można wtedy podać dokładne namiary na swędzący punkt, mówiąc np. C5 lub R7, co pozwala na uniknięcie mało precyzyjnych opisów w rodzaju „trochę w prawo… teraz niżej… nie, za nisko…”. Oprócz takiego zastosowania, Coppola przekonywał, że jego wynalazek może być również przydatny podczas oględzin lekarskich.

 

Marlon Brando


fot. via allaboutjazz.com

Mało znanym faktem z biografii Marlona Brando jest jego zamiłowanie do gry na instrumentach perkusyjnych. Aktor w młodości był perkusistą w amatorskim zespole, zaś u schyłku życia poświęcił się tej dziedzinie jako wynalazca. Przez ponad pięć lat projektował zautomatyzowany mechanizm naciągania membrany na bębny typu kongi i ostatecznie w 2002 r. udało mu się go opatentować. Wynalazek Brando zakładał kilka wersji, ale generalnie chodziło w nich o zainstalowanie w bębnie specjalnego napędu, który pozwalałby na automatyczne strojenie instrumentu.

 

Jamie Lee Curtis


fot. Josh Hallett/Wikimedia Commons

Spośród wielu filmowych ról w dorobku Jamie Lee Curtis na szczególne uznanie z pewnością zasługuje odgrywana przez nią w życiu codziennym rola matki. Jako mama dwójki adoptowanych dzieci aktorka wykazała się bowiem dużą kreatywnością i wynalazła, a następnie opatentowała specjalny rodzaj pieluch. Chodzi mianowicie o pieluchy, które zawierają odporną na wilgotność kieszonkę służącą do przechowywania chusteczek pielęgnacyjnych dla niemowląt.

 

Michael Jackson


fot. via youtube.com

Król Popu dla wielu swoich fanów był również Królem Tańca. Teledyski i koncerty Michaela Jacksona obfitowały w efektowne układy taneczne, które znajdowały miliony naśladowców na całym świecie. Jednym z bardziej znanych choreograficznych trików w jego repertuarze był skłon antygrawitacyjny, czyli pochylenie wyprostowanego ciała pod kątem 45 stopni, które po raz pierwszy zostało zaprezentowane w teledysku do piosenki „Smooth Criminal”. W teledysku użyto jednak do tego celu niepraktycznego systemu lin, który byłby trudny do zastosowania na scenie podczas koncertu. Z tego powodu Jackson wraz z dwoma współpracownikami zaprojektował i opatentował specjalne buty wyposażone w ruchomy zaczep, który pozwala tancerzowi zahaczyć się o zainstalowany w podłożu mały słupek, dzięki czemu możliwe staje się wykonanie antygrawitacyjnego skłonu.

 

Neil Young


fot. Andrea Barsanti/Wikimedia Comons

Neil Young - wybitny gitarzysta, wokalista i kompozytor rockowy - w wolnych chwilach lubi oddawać się swojemu największemu hobby, jakim są zabawkowe kolejki elektryczne. Muzyk jest nawet współwłaścicielem firmy, która produkuje takie zabawki i związane z nimi akcesoria. Jego działalność w tej dziedzinie nie ogranicza się jednak tylko do zabawy i handlu, ale obejmuje również zaawansowane projektowanie. Young jest bowiem współautorem kilku opatentowanych kontrolerów przeznaczonych do zdalnego sterowania kolejkami.

 

Steve McQueen


fot.via collider.com

Wielką pasją Steve’a McQeena była motoryzacja. Aktor znany był z tego, że większość scen kaskaderskich z udziałem samochodów odgrywał osobiście, zaś poza planem często brał udział w różnych wyścigach samochodowych i motocyklowych, a nawet rozważał porzucenie kariery filmowej, żeby zostać zawodowym kierowcą rajdowym. Nic zatem dziwnego, że jego wynalazek związany jest właśnie z tą dziedziną. McQueen zaprojektował bowiem i opatentował specjalny fotel samochodowy przeznaczony do aut wyścigowych.

Paula Abdul


fot. The Heart Truth/Wikimedia Commons

Paula Abdul to tancerka i piosenkarka popowa, która największą popularnością cieszyła się na przełomie lat 80′ i 90′ XX wieku. W późniejszym okresie kariery zajmowała się głównie jurorowaniem w amerykańskich edycjach telewizyjnych talent show, jednak udało jej się też zabłysnąć jako wynalazczyni. Abdul opatentowała bowiem dziwaczny statyw do mikrofonu, który ma ułatwiać jednoczesne śpiewanie i tańczenie. Zdaniem piosenkarki zwykłe statywy utrudniają łączenie tych dwóch czynności, gdyż wykonawca musi ciągle pilnować odpowiedniej odległości między ustami a mikrofonem, co ogranicza wykonywanie ruchów tanecznych. Rozwiązaniem tego problemu ma być jej wynalazek zakładający umocowanie statywu na półkolistej podstawie, na której wykonawca może stanąć i przechylać się (a więc tańczyć) wraz ze statywem.