6 niezwykłych cmentarzysk industrialnych

 

Cmentarz statków, Mauretania

Niesamowite cmentarzyska industrialne
fot. crodenas/panoramio.com

Niesamowite cmentarzyska industrialne
fot. Sebastian Losada/Wikipedia

Największy i najbardziej znany cmentarz statków znajduje się w zatoce przy mauretańskim mieście Nouadhibou. Na niewielkim obszarze spoczywa tu ponad 300 częściowo zatopionych wraków. Ich niespotykana nigdzie indziej liczba jest efektem korupcji lokalnych władz, które za łapówki od armatorów godziły się na porzucanie w tym miejscu niechcianych i nieopłacalnych statków.

 

Cmentarz pociągów, Boliwia

cmentarz-pociagow-1
fot. Ville Miettinen/Wikipedia

cmentarz-pociagow-2
fot. Jimmy Harris/flickr.com

W boliwijskich Andach, na wysokości prawie 4000 m n.p.m. leży niewielkie miasteczko Uyuni. W pierwszej połowie XX wieku był to ważny węzeł komunikacyjny służący do transportowania drogą kolejową surowców wydobywanych w okolicznych kopalniach. Kiedy w latach 40-tych przemysł górniczy podupadł, koncerny pozostawiły po sobie dziesiątki lokomotyw i wagonów, które niszczeją teraz na pobliskiej pustyni, tworząc niezwykły kolejowy cmentarz.

 

Cmentarz opon, USA


fot. Edward Burtynsky


fot. Edward Burtynsky

Ten nieistniejący już, kalifornijski cmentarz opon został sfotografowany w 1999 r. przez znanego fotografa Edwarda Burtynsky’ego na kilka dni przed tym, jak w opony trafił piorun. Sterta łatwopalnego materiału szybko zajęła się ogniem i powstał gigantyczny pożar, którego gaszenie trwało cały miesiąc.

 

Cmentarz kotwic, Portugalia


fot. via amusingplanet.com


fot. via amusingplanet.com

W pobliżu portugalskiego miasteczka Tavira znajduje się plaża, na której porozrzucane są setki starych, przeżartych rdzą kotwic. To wyjątkowe cmentarzysko upamiętnia czasy minionej świetności miasteczka, które przez wieki było prężnie działającym portem rybackim znanym z połowów tuńczyka.

 

Cmentarz riksz, Bangladesz


fot. via dailymail.co.uk


fot. via dailymail.co.uk

Dhaka, stolica Bangladeszu, nazywana jest również światową stolicą riksz. Są one w tym mieście podstawowym środkiem transportu, a każdego dnia na ulice wyjeżdża ich ponad pół miliona. Tradycyjne riksze, napędzane siłą ludzkich mięśni, są jednak zastępowane przez motorowe i stopniowo wychodzą z użycia. Ich właściciele często po prostu je wyrzucają, a jednym z miejsc gdzie mogą to zrobić, jest wielki cmentarz riksz na przedmieściach Dhaki, gdzie spoczywa ponad 15000 tysięcy wraków tego rodzaju pojazdów.

 

Cmentarz samolotów, USA


fot. via dailymail.co.uk


fot. via dailymail.co.uk

Jeden z największych na świecie cmentarzy samolotów znajduje się w pobliżu amerykańskiego miasta Tucson w stanie Arizona. Położony jest na terenie bazy wojskowej Davis-Monthan Air Force Base i zawiera imponującą liczbę ponad 4000 wraków samolotów bojowych pochodzących głównie z okresu wojny wietnamskiej.