7 miejsc na Ziemi, które wyglądają jak z innej planety
Depresja Danakil, Etiopia
Położona w północno-wschodniej Etiopii Depresja Danakil to jeden z najmniej przyjaznych człowiekowi obszarów na świecie. Znajduje się tu najniżej położony punkt w Afryce (116 metrów p.p.m.), zaś temperatury jakie tu panują należą z kolei do najwyższych na świecie. Obszar ten jest dość trudno dostępny, ale oczom tych, którzy zdołają tutaj dotrzeć, ukaże się niesamowity, mieniący się jaskrawymi kolorami krajobraz pełen dziwnych formacji skalnych oraz gorących źródeł.
fot. via marvelousethiopia.net
fot. via The Earth Story/Facebook
The Wave, USA
The Wave (Fala) to niezwykłej urody formacje skalne znajdujące się na Wyżynie Kolorado w USA. Zbudowane są one z piaskowca, który w wyniku długotrwałego działania wiatru, słońca i deszczu przybrał wyjątkowo harmonijne, przypominające morskie fale kształty.
fot. via Wikipedia
fot. Sehara/Wikipedia
Eisriesenwelt, Austria
Eisriesenwelt to znajdujący się w austriackich Alpach największy na świecie system jaskiń lodowych. Rozciągają się one na długości 42 km i nieustannie panuje w nich temperatura poniżej zera, co sprawia, że przeciekająca przez szczeliny w sklepieniu woda natychmiast zamarza, tworząc imponujące lodowe bryły.
fot. via eisriesenwelt.at
fot. via eisriesenwelt.at
Spotted Lake, Kanada
Spotted Lake to słone jezioro znajdujące się w zachodniej Kanadzie i będące jednym z najbogatszych w minerały zbiorników wodnych na świecie. Każdego lata prawie cała woda z jeziora wyparowuje, a z jej resztek powstają dziesiątki niewielkich, okrągłych basenów, które różnią się kolorami w zależności od tego, jaki minerał w nich dominuje.
fot. via askipedia.com
fot. via environmentalgraffiti.com
Wzgórza Czekoladowe, Filipiny
Wzgórza Czekoladowe to nietypowa formacja geologiczna znajdująca się na filipińskiej wyspie Bohol. Obejmuje ona obszar 50 km², na którym znajduje się ponad 1200 regularnie ukształtowanych pagórków o wysokości od 30 do 100 metrów. Pagórki te porośnięte są trawą, która w porze suchej wysycha i przybiera brązową barwę, od której wzięła się nazwa tego miejsca.
fot. via lifeasahuman.com
fot via matadornetwork.com
Kanion Antylopy, USA
Kanion Antylopy znajduje się na terenie rezerwatu plemienia Nawaha w Arizonie. Bywa też nazywany Kanionem Korkociągu, a swoje niesamowite kształty zawdzięcza powodziom błyskawicznym, które od milionów lat regularnie podmywają w tym miejscu skałę piaskowca.
fot. via Wikipedia
fot. Meckimac/Wikipedia
Salar de Uyuni, Boliwia
Salar de Uyuni należy do najbardziej spektakularnych krajobrazów na Ziemi. Ta położona w Boliwii wielka pustynia solna jest pozostałością po wyschniętym słonym jeziorze. Zajmuje ona powierzchnię 10 582 km², co czyni ją największym solniskiem świata. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej płaskich terenów na świecie, gdyż różnica wzniesień na całym obszarze pustyni wynosi niecałe 41 cm.
fot. Luca Galuzzi/lucagaluzzi.it
fot. Luca Galuzzi/lucagaluzzi.it