9 części garderoby wyposażonych w nowoczesne technologie

 

Fajne buty z systemem GPS

buty-z-gps
fot. via dominicwilcox.com

Brytyjski projektant Dominnic Wilcox stworzył prototyp butów o nazwie No Place Like Home, które dzięki wbudowanej nawigacji GPS pozwalają trafić do dowolnie wybranego celu. Jak przyznaje twórca, inspiracją dla tego pomysłu była postać Dorothy z „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”, której zaczarowane trzewiczki potrafiły zanieść swojego właściciela w każde miejsce na ziemi. Podobnie jak w bajce, moc butów zaprojektowanych przez Wilcoxa uruchamiana jest poprzez uderzenie obcasem o obcas. Powoduje to włączenie nadajnika GPS i zapalenie się małych żaróweczek LED umieszczonych na czubkach butów: na lewym bucie są one ułożone w okrąg i wskazują kierunek marszu, natomiast na prawym – pokazują orientacyjny dystans do celu.

 

Bluza reagująca na zanieczyszczenie powietrza

niesamowite ubrania
fot. via itp.nyu.edu

Dwójka nowojorskich studentów, Sue Ngo i Nien Lam, zaprojektowała specjalną bluzę o nazwie Warning Signs reagującą na zanieczyszczenie powietrza. W zależności od modelu na bluzie widnieje wizualizacja serca lub płuc, a w jej materiał wszyte są sensory wrażliwe na tlenek węgla, który jest składnikiem m.in. papierosowego dymu i spalin samochodowych. Kiedy poziom tlenku jest wysoki, na sercu bądź płucu zaczynają pojawiać się błękitne żyłki, które powiększają się wraz ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza.

 

T-shirt z elektroniczna perkusją

niesamowite ubrania
fot. via thinkgeek.com

Electronic Drum Machine Shirt to wyjątkowa koszulka dla miłośników perkusyjnych bitów. Pozwala ona na tworzenie i nagrywanie zapętlonych rytmów poprzez uderzanie ręką w specjalne pady umieszczone na koszulce. Pady wydają dźwięki, które odpowiadają dziewięciu różnym zestawom perkusyjnym, np.: rockowemu, jazzowemu czy dyskotekowemu. Dodatkowo do koszulki dołączony jest niewielki wzmacniacz z głośnikiem, który można zamontować przy pasku spodni, aby na bieżąco słuchać skomponowanych przez siebie bitów.

 

Czapka kontrolująca poziom zmęczenia

niesamowite ubrania
fot.via smartcap.com.au

Według statystyk zmęczenie należy do głównych przyczyn wypadków wśród zawodowych kierowców oraz operatorów ciężkich maszyn. Aby temu zaradzić, australijska firma EdanSafe zaprojektowała SmartCap – specjalną czapkę bejsbolówkę kontrolującą poziom wyczerpania organizmu. W jej podszewce znajdują się wodoodporne czujniki, które monitorują elektryczną aktywność mózgu i na bieżąco analizują zebrane dane. Za pośrednictwem technologii Bluetooth informacje te są wysyłane do smartfona lub do dedykowanego urządzenia z ekranem dotykowym, na którym wyświetlany jest aktualny poziom zmęczenia osoby noszącej czapkę. Kiedy poziom ten jest niebezpiecznie niski, uruchamia się dźwiękowy alarm.

 

Niewidzialny kask rowerowy

niesamowite ubrania
fot. via hovding.com

Hövding, który reklamowany jest przez jego twórców jako niewidzialny kask rowerowy, to w rzeczywistości specjalny kołnierz ochronny, do którego wszyta jest poduszka powietrzna. Został on zaprojektowany przez szwedzkie designerki Annę Haupt i Teresę Alstin, które postanowiły przekonać rowerzystów do większego dbania o swoje bezpieczeństwo. Jak się bowiem okazuje, często nie używają oni kasków z powodów czysto estetycznych, uważając, że wyglądają w nich po prostu brzydko lub głupio. Hövding został więc stworzony po to, aby tę barierę przełamać. Kołnierz występuje w rozmaitych wzorach i kolorach, a jednocześnie spełnia wygórowane normy bezpieczeństwa. Zainstalowane w nim sensory ruchu wyczuwają zaistniały wypadek i otwierają poduszkę powietrzną, która w ciągu 0,1 sekundy zakrywa głowę niczym kaptur. Jakby tego było mało, w kapturze znajduje się też „czarna skrzynka”, która zbiera dane z ostatnich 10 sek. jazdy, co ułatwia ustalenie przyczyn wypadku.

 

Bikini ładujące baterię w dowolnym urządzeniu

niesamowite ubrania
fot. via ecoterre.com

Amerykański designer Andrew Shneider zaprojektował bikini, które potrafi naładować baterię w dowolnym urządzeniu zaopatrzonym w łącze USB. Polega to na tym, że w bikini wszyte są bardzo cienkie, elastyczne panele, które zbierają promienie słoneczne i przekształcają je w energię elektryczną, a ta następnie dostarczana jest przez USB do podłączonego urządzenia. Co warte podkreślenia, bikini jest w pełni funkcjonalne i można się w nim swobodnie kąpać.

 

Marynarka z funkcją wyłączania telefonu

niesamowite ubrania
fot. via yankodesign.com

Escape Jacket to marynarka zaprojektowana przez brytyjskiego designera Victora Johanssona, który postanowił położyć kres nieustannej aktywności swojego telefonu i znalazł na to elegancki sposób. Wszył mianowicie do wewnętrznej kieszeni marynarki tzw. klatkę Faradaya, czyli metalowy pojemnik, który nie przepuszcza fal elektromagnetycznych. Kiedy więc irytujący telefon nie daje spokoju, wystarczy wrzucić go do kieszeni, a jego łączność zostanie natychmiast zablokowana. W dodatku pozwoli to na zaoszczędzenie baterii, ponieważ kieszeń wyposażona jest też w specjalny chip, który wyłącza antenę telefonu, aby nie zużywał on energii na szukanie sieci.

 

Kamizelka zintegrowana z Facebookiem

niesamowite ubrania

fot. via melissakitchow.com

Kamizelka o nazwie Like-A-Hug to projekt, dzięki któremu komunikacja za pośrednictwem portali społecznościowych uzyskuje całkiem nowy wymiar. Jest ona bezprzewodowo połączona z Facebookiem i za każdym razem, gdy na profilu jej użytkownika ktoś ze znajomych wciśnie przycisk „Like”, kamizelka automatycznie zaczyna wypełniać się powietrzem. Według autorów projektu ma to być substytut przyjacielskiego uścisku, a zarazem próba zniwelowania ograniczeń związanych z posługiwaniem się nowoczesnymi technologiami w relacjach międzyludzkich.

 

Kalosze z funkcją ładowania komórki

niesamowite ubrania
fot. via gotwind.org

Orange Power Wellies to kalosze zaprezentowane w 2010 r. przez firmę Orangę na festiwalu muzycznym w Glastonbury. Aby zapewnić bawiącym się tam ludziom lepszą łączność ze światem, główny sponsor festiwalu przygotował dla nich buty, za pomocą których można naładować baterię w telefonie. Jest to możliwe dzięki temu, że kalosze wyposażone są w specjalną podeszwę, która przekształca ciepło wytwarzane przez ludzkie stopy w energię elektryczną. Im więcej ciepła, tym więcej energii, dlatego bateria najlepiej ładuje się podczas biegu lub tańca.