5 nietypowych targów i bazarów na świecie

 

Targ voodoo, Togo

nietypowe bazary
fot. Dominik Schwarz/Wikimedia Commons

Leżące w Afryce Zachodniej Togo, a także sąsiadujący z nim Benin, to kolebka religii voodoo. To właśnie stąd wierzenia te wraz z niewolnikami dotarły na południe USA oraz na Haiti, gdzie dziś odgrywają najbardziej znaczącą rolę. Tradycja voodoo jest tu jednak ciągle żywa, a do jej praktykowania używa się różnych magicznych fetyszy. Jednym z miejsc, w których można się w nie zaopatrzyć, jest targ Akodessewa, który znajduje się w stolicy Togo – Lomé, i który uchodzi za największy tego typu bazar na świecie. Sprzedaje się na nim obdarzone tajemną mocą figurki, talizmany, zioła, a także całą masę kości i części ciał różnych zwierząt. Miejscowi szamani utrzymują, że można za ich pomocą wyleczyć prawie każdą chorobę i rozwiązać prawie każdy problem. Na przykład aby zapewnić bramkarzowi drużyny piłkarskiej szczęście na boisku, wystarczy natrzeć jego ciało sproszkowaną dłonią szympansa zmieszaną z odpowiednimi ziołami.

nietypowe bazary
fot. Christa Neuenhofer/pbase.com

 

Targowisko panien młodych, Bułgaria

nietypowe bazary
fot. via news.com.au

W bułgarskiej wsi Mogila lokalna społeczność cygańska organizuje raz do roku tradycyjny targ panien młodych. Efektownie wystrojone młode dziewice prezentują na nim swoje wdzięki, zaś majętni kawalerowie szukają pośród nich swojej przyszłej żony. Średni koszt panny młodej to kilka tysięcy euro, a najwięcej trzeba zapłacić za dziewczyny o jasnej karnacji i niebieskich oczach. Cała ta tradycja jest jedną z nielicznych okazji, żeby młodzi ludzie przeciwnej płci mogli się poznać, i żeby można było zaaranżować między nimi małżeństwo. Randki są bowiem w tej społeczności zakazane, jak również nie zezwala się na małżeństwa z osobami spoza grupy.

nietypowe bazary
fot. via sulekha.com

 

Targ czarownic, Boliwia

nietypowe-bazary-3a
fot. via reto.com

Podobnie jak afrykański targ Akodeseewa, znajdujący się w boliwijskim mieście La Paz bazar El Mercado de las Brujas oferuje przedmioty obdarzone magiczną mocą. W tym przypadku są one jednak stosowane w rytuałach Indian Ajmara zamieszkujących Boliwię i Peru. Można tu zakupić przeróżne zioła, figurki i talizmany, ale największą popularnością cieszą się wysuszone płody lam, które składa się w ofierze lokalnej bogini Pachamama, grzebiąc je w fundamentach nowobudowanych domów, aby przynosiły szczęście.

nietypowe bazary
fot. via sacred-destinations.com

 

Targ ptaków, Afganistan

nietypowe bazary
fot. via contest.afghanistanmatters.com

W Afganistanie najpopularniejszymi zwierzętami domowymi są ptaki. Najczęściej hoduje się gołębie, ptaki śpiewające (głównie kanarki) oraz ptaki przeznaczone do walk (przede wszystkim przepiórki i kuropatwy), które są tradycyjną afgańską rozrywką. Wszystkie te gatunki, a także wiele innych, można kupić na targu Ka Faroshi, który w całości poświęcony jest ptactwu, i który znajduje się w jednej z najstarszych dzielnic Kabulu, stolicy Afganistanu.

nietypowe bazary
fot. via saverioserravezza.it

 

Giełda małżeńska, Chiny

nietypowe bazary
fot. via jpgamboa.com

Obok Placu Ludowego w Szanghaju znajduje się park, w którym co weekend setki rodziców rozwieszają na drzewach ogłoszenia matrymonialne dotyczące swoich dorosłych dzieci. Źródłem popularności tej nietypowej giełdy małżeńskiej jest rodzicielski niepokój o przyszłość swoich latorośli, które przy dużym tempie życia we współczesnych Chinach nie mają czasu na znalezienie sobie partnera. Wielu młodych ludzi nie pochwala tej praktyki i zabrania swoim rodzicom przychodzenia w to miejsce, jednak tych ostatnich z reguły to nie odstrasza.

nietypowe bazary
fot. via odditycentral.com