Sugestywne zdjęcia ukazują problem nałogowego palenia papierosów wśród indonezyjskich dzieci

 

Podczas gdy w świecie zachodnim palenie papierosów staje się coraz mniej popularne, w Indonezji nałóg ten ma się bardzo dobrze. Na tyle dobrze, że w olbrzymich ilościach palą tam nie tylko dorośli i młodzież, ale również dzieci. Niewątpliwie sprzyja temu fakt, że indonezyjskie prawo nie przewiduje żadnych limitów co do minimalnego wieku, w którym można kupować lub palić papierosy, jak również to, że istnieją jedynie niewielkie ograniczenia dotyczące reklamowania papierosów. Efektem są porażające statystyki, według których w 2010 roku niemal pół miliona dzieci w wieku 10-14 lat było nałogowymi palaczami, zaś średni wiek inicjacji nikotynowej wynosi obecnie 7 lat.

Powyższe zjawisko stało się tematem cyklu zdjęć kanadyjskiej fotografki Michelle Siu. Jej wciąż realizowany projekt nosi nazwę Marlboro Boys i przedstawia sugestywne portrety indonezyjskich dzieci w trakcie palenia papierosów.

A tutaj, dla przypomnienia, materiał z 2010 roku pokazujący bodaj najsłynniejsze palące dziecko z Indonezji - Aldiego Razala, który w wieku dwóch lat konsumował dwie paczki dziennie, czym zaszokował cały świat. Media niedawno donosiły, że udało mu się rzucić ten nałóg, jednak przerzucił się na inny - jedzenie.