Dziwaczny świat pchlich cyrków

 

pchli cyrk
fot. via softpedia.com 

Pośród różnych dziwactw i osobliwości, jakie dostarczały ludziom rozrywki w dawnych czasach, pchli cyrk był jedną z dziwniejszych atrakcji. Ta zamierzchła gałąź show-biznesu narodziła się w XVI stuleciu, a szczyt jej popularności przypadł na przełom XIX i XX wieku.

Przygotowanie tego rodzaju cyrku polegało na tym, że pchły były najpierw segregowane pod kątem tego, czy bardziej nadają się do skakania, czy do biegania. Te pierwsze przeznaczano następnie do sztuczek z wykorzystaniem piłek, drugie zaś – do ciągnięcia różnych przedmiotów, zwykle miniaturowych powozów, które były od pcheł znacząco większe. Po dokonaniu selekcji zakładano insektom specjalną uprząż w postaci cienkiego drucika owijanego wokół szyi, którego drugi koniec przywiązywano do odpowiednich rekwizytów, i który pchły nosiły później przez resztę swojego krótkiego, kilkumiesięcznego życia.

Z czasem prawdziwe pchły zaczęły być wypierane przez różne mechaniczne insekty i dziś prawdziwych pchlich cyrków jest zaledwie kilka na świecie.

A tak wyglądał kiedyś przykładowy spektakl.