Od pasty do zębów po kondomy - 7 dziwnych, radioaktywnych produktów z XX wieku

 

Zanim zorientowano się, że promieniowanie radioaktywne jest szkodliwe dla zdrowia, rad miał opinię pierwiastka o cudownych właściwościach i był stosowany jako składnik wielu produktów codziennego użytku. Oto kilka takich przykładów.

 

Pasta do zębów

Radioaktywna pasta do zębów marki Doramad produkowana była podczas II wojny światowej w Berlinie. Na jej opakowaniu można było między innymi przeczytać, że promieniowanie radioaktywne zwiększa ochronę zębów, wybiela je i nadaje im połysk.


fot. via brakhman.wordpress.com

radioaktywna-pasta-2
fot. via orau.org

 

Puder kosmetyczny

W latach 30′ XX wieku we francuskich drogeriach pojawiła się cała linia radioaktywnych kosmetyków marki Tho-Radia. Były wśród nich między innymi pudry, szminki oraz różne kremy i balsamy. Co ciekawe, kosmetyki te firmował swoim nazwiskiem niejaki dr Alfred Curie, który jednak nie był w żaden sposób spokrewniony z Marią i Piotrem Curie, czyli odkrywcami radu.


fot. via Wikimedia Commons

promieniowanie radioaktywne
theglamourologist.blogspot.com

 

Woda

Potrójnie destylowana woda z dodatkiem radu sprzedawana była w USA w latach 1918-1928 jako cudowny napój leczniczy pod nazwą Radithor. Jej częste spożywanie stało się bezpośrednią przyczyną zgonu sławnego wówczas potentata przemysłowego Ebena Byersa.


fot. via orau.org

 

Czekolada

Czekolada zawierająca rad sprzedawana była w Berlinie w latach 1931-1936 przez firmę Burk & Braun, która reklamując swój produkt, podkreślała jego właściwości odmładzające.

radioaktywne produkty
fot. via madsdam.net

 

Sole do kąpieli

Produkowane w USA w latach 20′ XX wieku sole do kąpieli z dodatkiem radu miały według ich producenta pomagać w leczeniu m.in. nerwic, bezsenności i reumatyzmu.


fot. via orau.org

 

Zabawki

Na początku lat 50′ XX wieku do sklepów w USA trafił zestaw dla dzieci do zabawy w laboratorium energii atomowej. Oprócz różnych narzędzi zawierał on m.in cztery niewielkie próbki radioaktywnego uranu.

radioaktywne-zabawki
fot. via scientificamerican.com

 

Prezerwatywy

Prezerwatywy z radem produkowano w pierwszej połowie XX wieku. Promieniotwórczy pierwiastek pełnił w tym przypadku funkcję środka plemnikobójczego.


fot. via orau.org