Skaczące fasolki meksykańskie

 

skaczące fasolki meksykańskie
fot. via Wikimedia Commons 

„Skaczące fasolki” to potoczna nazwa osobliwych ziaren pewnej rośliny występującej przede wszystkim w północnym Meksyku. Nie jest to tak naprawdę fasola, ale dziki krzew z rodziny wilczomleczowatych. Faktem natomiast jest, że jego ziarna istotnie są osobliwe, ponieważ sprawiają wrażenie, jakby potrafiły samoistnie podskakiwać i turlać się w różne strony. Wygląda to mniej więcej tak:

Jaka jest przyczyna tego nietypowego zachowania? Otóż ziarna te zamieszkiwane są przez larwy pewnego gatunku ćmy, która na krzewie wspomnianego wilczomlecza składa jaja. Kiedy larwy się z nich wyklują, to wgryzają się w nasiona i przytwierdzają od wewnątrz do ich ścian, gdzie przy sprzyjających warunkach mogą tkwić przez kilka mięsięcy aż do osiągnięcia stanu poczwarki. Sęk w tym, że nie lubią one wysokich temperatur i światła, dlatego kiedy zostaną na takie warunki wystawione, to dostają skurczy i spazmów, za pomocą których próbują przeturlać ziarno w chłodniejsze bądź zacienione miejsce.

„Skaczące fasolki” są dość powszechnie sprzedawane w sklepach z pamiątkami, zabawkami i różnego rodzaju „śmiesznymi rzeczami” w Meksyku oraz południowo-zachodniej części USA.