Ciekawe sposoby na kaca z różnych krajów

 

W polskiej tradycji sok z ogórków kiszonych uchodzi za dobry sposób na kaca. Dla wielu cudzoziemców wydaje się on dziwny, a nawet obrzydliwy, jednak w innych krajach popularne są sposoby na kaca, które to nam mogą wydawać się mniej lub bardziej osobliwe i nieapetyczne. Poniżej ich wybór.

 

Sycylia - suszone penisy wołowe

sposoby-na-kaca-1

Suszone penisy zwierząt spożywane są przez ludzi w niektórych kulturach ze względu na ich wartości zdrowotne. Posiadają bowiem dużo białka, witamin i minerałów. Np. kadra chińskich lekkoatletów spożywała penisy jeleni podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.

 

Mongolia - marynowane gałki oczne owcy z sokiem pomidorowym

sposoby-na-kaca-3

Gałki oczne zwierząt to tradycyjny przysmak mongolski. Co zaś do soku pomidorowego, to badania japońskich naukowców wykazały, że wspomaga on wątrobę w usuwaniu alkoholu z organizmu.

 

Filipiny - balut, czyli gotowane jajko kacze, w którym znajduje się w pełni uformowany zarodek ptaka

sposoby na kaca

Ten narodowy przysmak Filipin to dobry sposób na kaca. Jajka zawierają bowiem cysteinę, która neutralizuje aldehyd octowy - związek chemiczny, który w największym stopniu odpowiada za występowanie kaca.

 

Nowa Zelandia - placek mięsno-serowy z mlekiem czekoladowym

sposoby-na-kaca-5

Ta akurat pozycja prezentuje się wyjątkowo smakowicie. I jest dość skuteczna, ponieważ danie takie zawiera dużo aminokwasów pomagających usunąć alkohol z organizmu.

 

Starożytna Grecja - owcze płuca i gotowane jajka sowie

sposoby-na-kaca-6

Mało apetyczna, ale bogata w pożyteczne aminokwasy pozycja.

 

Węgry - brandy z odchodami wróbli

sposoby-na-kaca-2

Ten dziwaczny specjał używany był ponoć na Wegrzech w dawnych czasach. Metoda dość ryzykowna, ponieważ ptasie odchody mogą zawierać różne szkodliwe dla zdrowia bakterie i pasożyty.

 

Namibia - „buffalo milk”

sposoby-na-kaca-7

„Buffalo milk” to nazwa drinku, który w Namibii często pijany jest na kacu. W jego skład wchodzą dwa rodzaje rumu, likier kremowy i dużo gęstej, kremowej śmietanki. Taki koktajl ma dużo pożytecznego białka, zaś zawarty w nim alkohol spowalnia działanie kaca.

 

Szkocja - kiełbasa gotowana w napoju gazowanym Irn-Bru (bardzo popularnym w Szkocji)

sposoby-na-kaca-8

Ta dziwaczna propozycja zawiera dużo tłuszczy, dlatego bardziej nadaje się na spożycie przed piciem alkoholu niż po. Tłuszcze spowalniają bowiem działanie alkoholu.

 

USA - „prairie oyster”

sposoby-na-kaca-10

Koktajl o nazwie „prairie oyster” to popularne remedium na kaca w USA. W jego skład wchodzą sok pomidorowy, surowe jajko, sos Tabsco, sos Worcestershire, sól i pieprz - a więc generalnie składniki, które pomagają oczyścić organizm z toksyn.

 

Wielka Brytania - typowe angielskie śniadanie

sposoby-na-kaca-11

Typowe angielskie śniadanie to bogata w tłuszcze bomba proteinowa, która pomaga skacowanemu osobnikowi odzyskać wigor. Jakby na potwierdzenie tego faktu naukowcy z Uniwersytetu Newcastle orzekli w 2009 roku, że najlepszym lekiem na kaca jest typowa właśnie dla angielskiego śniadania kanapka z bekonem.

 

Powyższe sposoby na kaca zostały zilustrowany grafikami sprządzonymi przez agencję designerską NeoMam Studios specjalizującą się w tworzeniu infografik.