Wieża Dawida – najwyższy squat na świecie

 

squat-wieza-dawida
fot. via architizer.com

W Caracas, stolicy Wenezueli, stoi wieżowiec, który znany jest wśród miejscowych jako Wieża Dawida (od imienia głównego inwestora biurowca). Ten 45-piętrowy budynek, widoczny z niemal każdego punktu w mieście, postawiono na początku lat 90-tych XX w., ale w wyniku kryzysu z 1994 r. nie został on w pełni wykończony i przez następne lata stał pusty.

Sytuacja zmieniła się w 2007 r., kiedy to charyzmatyczny miejscowy pastor, dawny członek gangu, ulokował w wieżowcu pierwszych ubogich mieszkańców. Wkrótce wprowadzili się następni i w niedługim czasie miejsce to zamieniło się w tętniący życiem squat o populacji prawie 3 000 osób, które tworzą razem zupełnie niezwykły mikrokosmos.

W międzyczasie zaimprowizowano tu podstawowe warunki do życia – zainstalowano m.in. prowizoryczną sieć kanalizacyjną oraz doprowadzono do wszystkich zamieszkanych pięter elektryczność. Powstało dzięki temu małe miasto w mieście. W budynku działają różne sklepiki, zakłady fryzjerskie, salony piękności, a nawet jeden gabinet dentystyczny oraz kaplica, w której odbywają się regularne msze. Brakuje jedynie wind, dlatego przemieszczanie się po bardzo wysokiej wieży Dawida jest trochę uciążliwe.

Poniżej dwa krótkie filmy, które pokazują ten ciekawy świat od środka. Pierwszy to trailer dokumentu nakręconego w ramach projektu urbanistycznego Torre David. Drugi natomiast to 8-minutowy minidokument zrealizowany przez dziennikarzy z platformy reporterskiej Vocativ.