W głębinach chińskiego jeziora skrywają się dwa starożytne miasta

 

Widoczne na poniższym zdjęciu urokliwe jezioro to dzieło człowieka. Znajduje się ono w położonej we wschodnich Chinach prowincji Zhejiang i zostało utworzone w 1959 r., aby służyć wybudowanej w okolicy elektrowni wodnej. Jezioro nosi nazwę Qiandao, ale nazywane jest też Jeziorem Tysiąca Wysp, ponieważ w jego obrębie znajdują się dosłownie tysiące mniejszych i większych wysepek.

podwodne-miasto-1
fot. via trasyy.livejournal.com

Jezioro to słynie ze swojej krystalicznie czystej wody, z której wyrabiana jest m.in. znana w całych Chinach woda mineralna Nongfu Spring. Ani jednak czysta woda, ani sielankowy krajobraz wokół jeziora nie są głównymi atrakcjami tego miejsca. Prawdziwym skarbem jeziora Qiandao są bowiem dwa starożytne miasta, które wraz ze współczesnymi wioskami zostały przez władze chińskie w dość barbarzyński sposób zalane podczas tworzenia jeziora. Pierwsze z nich to Hecheng, które zostało wybudowane w III n.e., zaś drugim jest Shicheng – wybudowane w VII w. n.e.

Po powstaniu jeziora oba zatopione miasta popadły na kilka dekad w niepamięć. Dopiero na początku XXI w. lokalny urzędnik odpowiadający za turystykę regionalną postanowił sprawdzić, w jakiej są kondycji i w 2001 r. zorganizował w tym celu ekspedycję nurkową. Wykazała ona, że jedno z miast, a mianowicie Shicheng, jest wręcz w nienaruszonym stanie. Od tego czasu „chińska Atlantyda”, jak czasem mówi się o tym miejscu, stała się turystyczną atrakcją, którą można zwiedzać w ramach rekreacyjnych wypraw nurkowych.

zatopione miasta
fot. via lovethesepics.com

zatopione miasta
fot. via avaxnews.net

zatopione-miasta-3
fot. via avaxnews.net

zatopione-miasta-4
fot. via avaxnews.net

zatopione-miasta-5
fot. via trasyy.livejournal.com