6 znanych ludzi, którzy kogoś zabili

 

Don King

znani ludzie, którzy popełnili morderstwo
fot. Sahwn Lea/Wikipedia 

Don King to jeden z największych promotorów boksu zawodowego na świecie. Współpracował z takimi gwiazdami tego sportu jak Muhammad Ali, George Foreman, Mike Tyson czy Andrzej Gołota. Jest on również człowiekiem, która ma na swoim koncie dwa zabójstwa.

Po raz pierwszy stało się to w 1954 roku. King zastrzelił wtedy mężczyznę próbującego okraść należące do niego kasyno, co ława przysięgłych uznała za zabójstwo w obronie własnej. Drugi przypadek miał miejsce 13 lat później, kiedy to promotor wdał się w bójkę ze swoim pracownikiem i w efekcie zakatował go na śmierć. Sąd skazał go za zabójstwo drugiego stopnia na dożywocie, jednak po jakimś czasie zmieniono kwalifikację czynu i ostatecznie King spędził w więzieniu tylko cztery lata.

 

Phil Spector

znani ludzie, którzy popełnili morderstwo
fot. via rottentomatoes.com

Phil Spector to legendarny producent muzyczny, który nagrywał płyty z takimi sławami jak The Beatles, Tina Turner czy Leonard Cohen. W 2003 roku w jego mieszkaniu znalezione zostały zwłoki zastrzelonej aktorki Lany Clarkson. Spector utrzymywał, że doszło nieszczęśliwego wypadku, jednak sąd nie dał wiary jego zeznaniom i w 2009 roku skazano go na dożywocie z możliwością ubiegania się o zwolnienie warunkowe dopiero po 19 latach.

 

Anne Perry

znani ludzie, którzy popełnili morderstwo
fot. via shotsmag.co.uk

Anne Perry to pseudonim artystyczny popularnej pisarki, znanej głównie z historycznych powieści detektywistycznych. Jej prawdziwe nazwisko to Juliet Hulme. Tak właśnie nazywała się, gdy w 1954 roku jako nieletnia dziewczyna wraz ze swoją przyjaciółką popełniła morderstwo, które wstrząsnęło opinią publiczną w Nowej Zelandii.

Juliet Hulme łączyła z Pauline Parker toksyczna, obsesyjna przyjaźń, którą wielu podejrzewało o podtekst homoseksualny. Kiedy matka Parker próbowała przerwać ten związek, 16-letnie wówczas przyjaciółki zaplanowały jej śmierć. Feralnego dnia poszły z kobietą w ustronne miejsce i zatłukły ją przygotowaną wcześniej cegłą.

Ze względu na młody wiek dziewczyny uniknęły kary śmierci i spędziły w więzieniu tylko pięć lat. Po wyjściu na wolność, zgodnie z orzeczeniem sądu, nigdy więcej się nie spotkały. Ich historia stała się inspiracją dla kilku sztuk teatralnych i filmów, m.in. cenionego obrazu „Niebiańskie istoty” w reżyserii Petera Jacksona (w rolę Juliet Hulme wcieliła się w tym filmie Kate Winslet).

 

Bertrand Cantat

znani ludzie, którzy popełnili morderstwo
fot. via murderpedia.org

Bertrand Cantat to były wokalista i lider legendarnej francuskiej grupy rockowej Noir Desir. W 2003 roku muzyk przebywał w Wilnie wraz ze swoją ówczesną partnerką Marie Trintignant, córką słynnego francuskiego aktora Jean-Louis Trintignanta. Doszło tam do burzliwej kłótni między kochankami, w trakcie której Trintignant została pobita przez Cantata, doznała urazu głowy i zapadła w śpiączkę. W efekcie tego zdarzenia kilka dni później zmarła.

Sąd uznał muzyka winnym nieumyślnego spowodowania śmierci i skazał go na 8 lat więzienia. W 2007 roku, po odbyciu połowy kary, Cantat został warunkowo wypuszczony na wolność.

 

William S. Burroughs

znani ludzie, którzy popełnili morderstwo
fot. Christiaan Tonnis/Wikipedia

William Borroughs (1914-1997) był amerykańskim pisarzem i scenarzystą, jednym z głównych twórców pokolenia beatników. Był też amatorem alkoholu, narkotyków, broni palnej i zabawy w Wilhelma Tella. Właśnie ta mieszanka sprawiła, że zabił swoją żonę Joan Volmer.

W 1951 roku para przebywała w Meksyku. Podczas jednej z urządzonych tam libacji Borroughs kazał żonie postawić na głowie szklankę z ginem, a następnie wymierzył do niej z pistoletu i strzelił. Kula jednak zamiast w szklankę trafiła w czoło kobiety, która w konsekwencji zmarła. Pisarz został aresztowany, ale dzięki manipulacjom znajomego adwokata po 13 dniach spędzonych w meksykańskim więzieniu został wypuszczony na wolność.

 

Louis Althusser

znani ludzie, którzy popełnili morderstwo
fot. via Wikipedia 

Louis Althusser (1918-1990) był wpływowym filozofem francuskim, jednym z głównych przedstawicieli marksizmu strukturalistycznego. Przez prawie całe życie cierpiał na poważne zaburzenia psychiczne, w wyniku których miewał okresy całkowitej niepoczytalności. Właśnie w takim był ponoć stanie, kiedy w 1980 roku gołymi rękami udusił własną żonę. Filozof zeznał później, że jedyne co pamięta z tego zdarzenia, to że masował ukochanej kark, po czym nagle zorientował się, że jest ona martwa. Sąd wziął pod uwagę jego kondycję psychiczną i zamiast do więzienia, wysłał go na obserwację do szpitala psychiatrycznego, w którym Althusser spędził następnie trzy lata.