5 ciekawych zwyczajów seksualnych zwierząt

 

Seks dla przyjemności


fot. via wikia.com

Przyjęło się uważać, że zwierzęta uprawiają seks tylko w celach prokreacyjnych. Tymczasem nic bardziej mylnego. Kontakty seksualne poza cyklem reprodukcyjnym zaobserwowano m.in. wśród delfinów oraz szympansów bonobo. Zwłaszcza te pierwsze wykazują się na tym polu wyjątkową aktywnością, nie rzadko uciekając się w celu zaspokojenia swoich potrzeb do gwałtu i przemocy.

 

Prostytucja


fot. via dlwaldron.com

Zjawisko prostytucji zwierzęcej występuje m.in. wśród pingwinów, szympansów oraz makaków. Stwierdzono na przykład, że niektóre samice pingwinów oferują usługi seksualne obcym samcom w zamian za kamienie potrzebne do zbudowania gniazda. Z kolei szympansice oddają się za mięso.

 

Homoseksualizm


fot. via backgrounds.pk

Homoseksualizm zwierzęcy występuje na dość dużą skalę, gdyż zaobserwowano go u ponad 1500 gatunków, przede wszystkim tych żyjących stadnie. Relacje między osobnikami tej samej płci mogą być w dodatku wyjątkowo silne - na przykład homoseksualne samce pingwinów potrafią tworzyć związki na całe życie, budując w parach gniazda, w których wysiadują kamienie zamiast jaj.

 

Kanibalizm seksualny


fot. Shiva Shankar/Wikipedia

Kanibalizm seksualny to nie do końca wyjaśniony fenomen, który występuje u różnych pajęczaków i owadów. Polega on na tym, że samica zabija i pożera samca w trakcie lub tuż po zakończeniu kopulacji. Z reguły zjawisko to dotyczy gatunków, u których samica jest od samca większa. Naukowcy do tej pory spierają się o to, jaką dokładnie funkcję pełni takie zachowanie. Według jednej z bardziej popularnych opinii kanibalizm seksualny ma charakter czysto pokarmowy: samce są dla samic źródłem cennych składników odżywczych, dlatego są zjadane, aby urodziło się zdrowsze i silniejsze potomstwo. Teoria ta jednak niezbyt broni się w przypadku gatunków, u których samiec jest wielokrotnie mniejszy od samicy, ponieważ wtedy jego wartość odżywcza jest znikoma.

 

Masturbacja


fot. via animalspedia.com

Autoerotyzm jest w świecie zwierząt zjawiskiem powszechnym, i to zarówno wśród samców, jak i samic. Co ciekawe, niektóre gatunki wykazują się na tym polu zaskakującą inwencją, np. samice orangutanów wykorzystują do masturbacji odpowiednie kawałki drewna, czyli innymi słowy zabawiają się przy pomocy dildo.