Herero - namibijski lud, który do dzisiaj ubiera się jak niemieccy kolonizatorzy sprzed 100 lat

 

afrykańskie stroje
fot. Jim Naughten/jimnaughten.com 

W latach 1884-1915 terytorium obecnej Namibii stanowiło kolonię należącą do Cesarstwa Niemieckiego. Tak jak w przypadku większości europejskich kolonizatorów Niemcy rządzili w sposób okrutny dla miejscowej ludności. Prowadziło to do tego, że lokalne plemiona buntowały się co jakiś czas, organizując mniejsze lub większe powstania. Najbardziej znaczącym tego typu wydarzeniem było powstanie ludu Herero - jednej z głównych grup etnicznych w Namibii - które wybuchło w 1904 r. i trwało 3 lata. Rebelia ta została przez wojska niemieckie krwawo stłumiona, w wyniku czego liczebność Herero zmniejszyła się z 80 000 do zaledwie 15 000. Fakt ten sprawia, że uznaje się to za pierwsze ludobójstwo XX wieku, do którego zresztą rząd niemiecki przyznał się w 2004 r. i oficjalnie za nie przeprosił.

Biorąc pod uwagę tak trudne relacje z Niemcami, dość dziwna wydawać się może geneza tradycyjnych strojów, które do dzisiaj noszone są zwłaszcza przez starszych przedstawicieli plemienia Herero. Otóż stroje te są wzorowane właśnie na ubiorze niemieckich kolonizatorów. Początki tego naśladownictwa sięgają końca XIX w., kiedy to kobiety z ludu Herero zaczęły nosić suknie podobne do tych, które były noszone przez żony niemieckich osadników. Zostały one jednak wzbogacone o lokalne akcenty w postaci żywych, jaskrawych kolorów, a także o charakterystyczne nakrycia głowy uformowane w taki sposób, aby przypominały rogi bydła, co miało podkreślić przywiązanie Herero do pasterskiej tradycji.

Po wybuchu powstania również mężczyźni z plemienia Herero zaczęli zapożyczać stroje od wroga. W ich przypadku działo się to jednak w sposób nieco bardziej niezwykły, ponieważ powstańcy po prostu ściągali mundury z zabitych Niemców, zakładali je na siebie i nosili potem z dumą. Był to gest o znaczeniu symbolicznym - noszenie stroju przeciwnika miało bowiem przenieść jego moc na nowego właściciela ubrania. Pozostałości tego zjawiska można zaobserwować do dzisiaj, gdyż męskie stroje ludu Herero mają charakter właśnie paramilitarny i przypominają europejskie munudury. O ile jednak mężczyźni zakładają takie ubrania tylko z okazji różnych oficjalnych uroczystości, to już kobiety w imponujących, egzotycznych wersjach wiktoriańskich sukien można zaobserwować w sytuacjach zupełnie codziennych.

afrykanskie stroje
fot. Jim Naughten/dailymail.co.uk

afrykanskie-stroje-8
fot. Jim Naughten/dailymail.co.uk

afrykanskie-stroje-12
fot. namibiatourism.com.na

afrykańskie stroje
fot. WycliffeSA/Flickr

afrykańskie stroje
fot. pato4sen/Flickr  

afrykanskie-stroje-2
fot. bathyporeia.com

afrykanskie-stroje-4
fot. harryandrowenaphotos/Flickr

afrykańskie stroje
fot. salymfayad/Flickr

afrykańskie stroje
fot. Jim Naughten/jimnaughten.com 

afrykanskie-stroje-11
fot. Jim Naughten/jimnaughten.com