12 dziwnych i ciekawych map

 

Stylizowana mapa świata z 1581 r.

Mapa autorstwa Heinricha Büntinga - pochodzącego z Niemiec protestanckiego teologa, który żył w latach 1545-1606. W jej centrum znajduje się Jerozolima, a cały świat oparty jest na motywie trzylistnej koniczyny mającej symbolizować Świętą Trójcę.

ciekawe mapy
fot. via Wikimedia Commons

 

XVI-wieczna mapa Skandynawii z potworami morskimi

Carta marina, czyli mapa morska - jedna z pierwszych tak dokładnych map Skandynawii. Sporządzona została przez szwedzkiego geografa Olausa Magnusa, który pracował nad nią przez 12 lat i ozdobił bardzo ciekawymi rycinami. Przedstawiają one codzienne zajęcia współczesnych autorowi mieszkańców Szwecji i Finlandii (np. dojenie krów, polowanie na foki), a także różne dziwne stwory morskie.

ciekawe mapy

stara-mapa-z-potworami-morskimi
fot.1 i fot.2 Wikimedia Commons

 

Chińska mapa świata z 1602 r.

Najwcześniejsza chińska mapa opracowana w europejskim stylu. Została sporządzona przez włoskiego misjonarza Matteo Ricci na zlecenie cesarza Chin. W miejscu nieodkrytej jeszcze Antarktydy mapa uwzględnia hipotetyczny kontynent Terra Australis. Kartografowie zakładali jego istnienie, opierając się na założeniu, że musi na południu istnieć kontynent, który równoważyłby masę kontynentów półkuli północnej.

stara mapa chin

stara chińska mapa
fot.1 i fot.2 Wikimedia Commons

 

Satyryczna mapa Europy z 1877 r.

Komentarz polityczny do sytuacji w Europie w II poł. XIX wieku. Główną postacią na mapie jest symbolizująca zachłanność Rosji ośmiornica, która swoimi mackami sięga po kolejne kraje. Z tego też powodu mapa ta nazywana jest Mapą Ośmiornicy.

ciekawe mapy
fot. Wikimedia Commons

 

Japońska, satyryczna mapa Europy i Azji z 1914 r.

Mapa ukazuje karykaturalną wizję świata u progu I wojny światowej z punktu widzenia Kraju Kwitnącej Wiśni.

ciekawe mapy
fot. peacay/Flickr

 

Mapa świata przerobiona pod względem populacji państw

Kartograficzny eksperyment - mapa, na której pozycje państw zostały pozamieniane w taki sposób, żeby terytoria odpowiadały populacji, tzn. najliczebniejszy naród (Chiny) został umieszczony w największym państwie (Rosja), drugi pod względem liczebności (Indie) w drugim co do wielkości (Kanada) i tak dalej. Co ciekawe, pozycje czerech krajów - USA, Brazylii, Irlandii i Jemenu - pozostają w tej konfiguracji niezmienione.

ciekawe mapy
fot. via imgur.com

 

Mapa zagęszczenia zespołów heavymetalowych na świecie

Mapa pokazuje liczbę zespołów heavymetalowych, jaka przypada na 100 000 mieszkańców w danym kraju (stan na 2012 r.). Zdecydowanymi liderami są państwa skandynawskie: na pierwszym miejscu plasuje się Finlandia, która wyprzedza Szwecję i Norwegię.

ciekawy mapy

fot. via blogspot.com

 

Zdeformowana mapa populacji świata w 1 roku n.e.

Mapa w specyficzny sposób pokazuje rozmieszczenie ludności świata tuż po narodzinach Chrystusa. Terytoria zostały na niej celowo zniekształcone w taki spsób, aby odzwierciedlić liczbę zamieszkujących je ludzi. Jak widać, największą populację miał wówczas subkontynent indyjski.

ciekawe mapy
fot. via worldmapper.org 

 

Mapa w orientacji południowej

Przykład mapy, na której przeciwległe kierunki świata są pozamieniane miejscami, tzn. południe jest na górze, a zachód po prawej stronie. Jest ona tak samo dokładna jak mapa tradycyjna, ponieważ kierunek północny na mapach jest kierunkiem czysto umownym i na przestrzeni wieków różnie go ustalano. Na przykład w średniowieczu często posługiwano się mapami, które na górze miały umieszczony wschód.

ciekawe mapy
fot. via mapsinternational.co.uk

 

Uproszczona mapa Drogi Mlecznej

Mapa Drogi Mlecznej stylizowana na mapę londyńskiego metra. Malutka stacja o nazwie Sol to nasz Układ Słoneczny.

mapa drogi mlecznej
fot. via arbesman.net

 

Satelitarna mapa ukazująca Półwysep Koreański nocą

Mapa pokazuje drastyczną różnicę w poziomie elektryfikacji między Koreą Północną a otaczającymi ją państwami. Została opracowana na podstawie danych zebranych przez amerykańskiego satelitę meteorologicznego działającego w latach 1994-1995. Różne późniejsze aktualizacje dowodzą, że pod tym względem niewiele się zmieniło i Korea Północna wciąż pozostaje swoistą „czarną dziurą”.

ciekawe mapy
fot. via chartercities.org

 

Artystyczna wariacja

artystyczna mapa
fot. via saatchionline.com