Efektowna demonstracja grawitacyjnej zasady Galileusza

 

W 2003 roku ukazała się książka p.t. 10 najpiękniejszych eksperymentów z fizyki autorstwa historyka nauki Roberta P. Crease’a. Wśród wymienionej dziesiątki (sporządzonej na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród fizyków z całego świata) był eksperyment Galileusza, który w 1602 roku odkrył, że w jednorodnym polu grawitacyjnym przy braku innych sił (takich jak np. tarcie) wszystkie ciała - czy to ciężka metalowa kula, czy to lekkie piórko - spadają z dokładnie takim samym przyspieszeniem.

Czy eksperyment ten rzeczywiście jest piękny? W odpowiednich warunkach nawet bardzo. Przekonuje o tym niedawny odcinek serialu dokumentalnego p.t. Human Universe nadawanego przez stację BBC. W odcinku tym eksperyment Galileusza został odtworzony w największej komorze próżniowej na świecie, która znajduje się w Ohio i wykorzystywana jest przez NASA. O tym, że stało się tam coś naprawdę niezwykłego, świadczyć mogą reakcje obecnych przy eksperymencie naukowców, którzy mimo iż dobrze wiedzieli, czego się spodziewać, cieszyli się na końcu jak dzieci.

Trzeba przyznać, że efektowne. Ale czy aż tak efektowne, jak przeprowadzenie eksperymentu Galileusza na powierzchni Księżyca? Oto nagranie z misji Apollo 15 odbytej w 1971 roku.