Tak brzmią dźwięki utracone w wyniku skompresowania pliku do formatu MP3

 

Format MP3 - który po niemal ćwierćwieczu od swojego wynalezienia wciąż jest najbardziej popularnym formatem pliku dźwiękowego - uzyskiwany jest w wyniku kompresji stratnej. Innymi słowy, aby plik mógł zostać skompresowany do mniejszego rozmiaru, musi on nieodwracalnie stracić pewne zawarte w nim dane, a tym samym stracić też nieco ze swojej jakości. Empetrójki wykorzystują w tym celu model psychoakustyczny, dzięki czemu wycinają te dźwięki, które albo są dla ludzkiego ucha niesłyszalne, albo niezbyt istotne. Jak jednak te „niezbyt istotne” dźwięki brzmią?

Pewne pojęcie na ten temat daje projekt zatytułowany The Ghost in the MP3, którego autorem jest Ryan Maguire - doktorant z University of Virginia Center for Computer Music. Otóż za pomocą specjalnego oprogramowania odzyskał on dźwięki, które zostały utracone w trakcie kompresowania piosenki Tom’s Diner Suzanne Vegi z pliku WAV do pliku MP3 o transmisji 320 kb/s. Wybór tego utworu był nieprzypadkowy. To właśnie piosenka Tom’s Diner była tą (obok kilku innych), na której główny twórca formatu MP3, Karlheinz Branderburg, najwięcej testował rozwijany przez siebie algorytm (w wyniku czego Suzanne Vega bywa czasem nazywana „matką MP3”).

Poniższe wideo prezentuje te odzyskane brzmienia. Tym z kolei co na nim widać, jest odzyskany obraz, który pierwotnie został utracony w wyniku kompresji teledysku Tom’s Diner do pliku MP4.

A tutaj oryginalny teledysk.