10 oryginalnych pomysłów na biznes
Leczenie kaca
fot. via hangoverheaven.com
Liczba rozrywkowych atrakcji, jakie oferuje Las Vegas, może przyprawić nie tylko o ból głowy, ale wręcz o solidnego kaca. Mogli się o tym przekonać chociażby bohaterowie kultowej już komedii ‚Kac Vegas”. Swoją szansę na biznes dostrzegł w tym Jason Burke, dyplomowany anestezjolog, który w najsłynniejszym Mieście Grzechu założył Hangover Heaven, czyli mobilną klinikę specjalizującą się w leczeniu kaca. Klinika oferuje swoje usługi w specjalnie dostosowanym autobusie, który kursuje na popularnych wśród imprezowiczów trasach. Umęczeni trunkami pacjenci mogą w nim odbyć 45-minutową sesję, podczas której otrzymują zdrowotne zestawy płynów, witamin, aminokwasów oraz tabletek przeciwzapalnych.
Alibi na sprzedaż
fot. via alibinetwork.com
Jeśli już mowa o oddawaniu się grzesznym przyjemnościom, to jest to rodzaj aktywności, którą zazwyczaj pragnie się uprawiać potajemnie. W takiej sytuacji można skorzystać z usług Alibi Network, czyli agencji, która zajmuje się profesjonalnym przygotowywaniem różnego rodzaju alibi, usprawiedliwień i wymówek, dzięki którym łatwiej zorganizować pozamałżeńską schadzkę czy też zdobyć urlop w pracy. Firma ta oferuje m.in. podrabianie mejli, biletów lotniczych, rezerwacji hotelowych czy numerów telefonu (tak żeby wyglądało, że klient przebywa np. w delegacji służbowej w Pekinie, podczas gdy w rzeczywistości spędza upojny weekend z kochanką w Paryżu), a także wynajem specjalnie przeszkolonych aktorów, którzy mogą wcielać się w najróżniejsze role, aby potwierdzić pożądaną przez klienta wersję wydarzeń.
Drukowany internet
Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej dziedzin realnego życia przenosi się do internetu. Pewien amerykański przedsiębiorca wybrał jednak kierunek odwrotny. W 2009 r. Joshua Karp założył The Printed Blog, czyli drukowany magazyn w całości wypełniony tekstami pochodzącymi z różnych internetowych blogów. Pomimo opinii głoszących śmierć prasy drukowanej projekt okazał się sporym sukcesem i doczekał się nawet swojej rosyjskiej edycji.
Nietypowe usługi porządkowe
fot. via highdwallpapers.com
W USA istnieje co najmniej kilka firm, które znalazły dla siebie ciekawą, ale wymagającą mocnego żołądka niszę w branży usług porządkowych. Chodzi mianowicie o sprzątanie na miejscach zbrodni. Firmy takie oferują swoim klientom kompleksową pomoc w zakresie usuwania ludzkich szczątków oraz wszelkich krwawych zanieczyszczeń po morderstwach, samobójstwach i różnego rodzaju wypadkach.
Cokolwiek
fot. via somethingstore.com
Somethingstore to nietypowy sklep internetowy, który kieruje swoją ofertę do osób niezdecydowanych bądź też lubiących niespodzianki. Transakcja polega na tym, że klient płaci 10 dolarów, ale nie wie za co. System przydziela mu losowo wybrany produkt i dopiero po otrzymaniu paczki zamawiający dowiaduje się, co w niej jest. A może to być doprawdy cokolwiek: książka, pudełko czekoladek, wełniany szalik, gadżet elektroniczny, zestaw noży kuchennych etc.
Być bohaterem powieści
fot. via yournovel.com
Kathy M. Newbern i J. S. Fletcher to małżeństwo pisarzy, które wymyśliło nietypowy sposób na zarabianie na literaturze. Pewnego razu podczas towarzyskiej kolacji ich znajomy powiedział, że fajnie byłoby przeczytać książkę ze sobą w roli głównej. Para szybko podchwyciła ten pomysł i wkrótce założyła firmę Your Novel, która oferuje klientom możliwość zostania bohaterem powieści romantycznej. Chętni mogą wybierać spośród ponad dwudziestu napisanych przez małżeństwo tytułów, które podzielone są na różne podkategorie. Po dokonaniu wyboru wysyła się charakterystykę oraz dane biograficzne osób, które mają wystąpić w książce, i w efekcie powstaje w pełni spersonalizowana powieść.
Sztuczna krew
fot. via filmblood.com
Dempsey’s Stage Blood to osobliwy rodzinny interes, którego korzenie sięgają lat 50-tych XX wieku. Wtedy to James i Vickie Dempsey, małżonkowie pracujące w jednym z angielskich teatrów, zaczęli domowymi sposobami wytwarzać sztuczną krew do przedstawień. Zajęcie to szybko okazało się dobrym pomysłem na biznes, a założona przez nich firma (zarządzana teraz przez drugie i trzecie pokolenie Dempseyów) mieni się dziś liderem wśród europejskich producentów tego specyfiku i sprzedaje go w hektolitrach do różnego rodzaju filmów, programów telewizyjnych oraz spektakli.
Nietypowa giełda internetowa
fot. via neverlikeditanyway.com
Kiedy w 2010 r. Amerykanka Annabel Acton rozstała się ze swoim chłopakiem, zostały jej po nim dwa niewykorzystane bilety lotnicze do Londynu. Dziewczyna chciała się ich pozbyć, ale za bardzo nie miała jak. Założyła więc nietypową giełdę internetową o nazwie Never Liked It Anyway, która przeznaczona jest specjalnie do handlowania rzeczami po byłych partnerach. Strona spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów i ma dziś wielu zadowolonych użytkowników – sprzedający mogą się pozbyć przywołujących złe wspomnienia przedmiotów, zaś kupujący mogą liczyć na okazyjne ceny.
Kwadratowe arbuzy
fot. laughlin/Flickr
Jeśli chodzi o oryginalne pomysły na biznes, to Japończycy plasują się w tej dziedzinie w światowej czołówce. Dobrym przykładem może być tu pewien rolnik z japońskiej wyspy Shikoku, który 30 lat temu wpadł na pomysł hodowania kwadratowych arbuzów, co miało ułatwić przechowywanie tych dość dużych owoców. W tym celu zaczął je uprawiać w specjalnych kwadratowych skrzyniach, dzięki czemu formowały się one w naturalny sposób. Nietypowe arbuzy szybko zyskały dużą popularność i dziś sprzedawane są w całej Japonii, a ich cena znacznie przewyższa te w tradycyjnej postaci.
Stanik jako maska ochronna
fot. via ebbra.com
Elena Bodnar to pochodząca z Ukrainy uczona, która specjalizuje się w badaniu długoterminowych skutków promieniowania radioaktywnego. Zainspirowana katastrofą elektrowni atomowej w Czarnobylu wpadła ona na dość niecodzienny pomysł na biznes. Otóż wymyśliła, opracowała i wprowadziła do sprzedaży specjalny rodzaj stanika, który w nagłym wypadku może zostać łatwo przekształcony w dwie maski chroniące przed wdychaniem trujących substancji. Za swój innowacyjny produkt dr Bodnar została w 2009 r. uhonorowana nagrodą Ig Nobel w kategorii Zdrowie.