5 przypadkowych odkryć i wynalazków

 

Płatki kukurydziane

przypadkowe odkrycia naukowe
fot. via oldwayspt.org 

Przypadkowym wynalazcą płatków kukurydzianych był amerykański lekarz John Harvey Kellog. Pod koniec XIX wieku prowadził on wraz ze swoim bratem sanatorium, w którym szczególną rolę w leczeniu pacjentów odgrywała specjalna dieta.

Pewnego dnia Kellog, przygotowując ciasto na chleb dla pacjentów, zapomniał na kilka godzin o gotującej się pszenicy, która w tym czasie rozpadła się na płatki. Kellog postanowił je upiec i był to kulinarny strzał w dziesiątkę. Płatki podawane z mlekiem stały się hitem wśród pacjentów, a po pewnych eksperymentach z przepisem Kellog ustalił, że najlepiej przyrządzać je z kukurydzy.

 

Kuchenka mikrofalowa

przypadkowe odkrycia
fot. via smecc.org

Kuchenkę mikrofalową wynalazł w latach 40-tych XX wieku amerykański inżynier Percy Spencer. Przyczynił się do tego zwykły przypadek. Podczas testowania w laboratorium urządzeń radarowych wytwarzających mikrofale, Spencerowi roztopił się czekoladowy batonik trzymany przez niego w kieszeni. Zaintrygowany tym faktem poddał działaniu mikrofal inne produkty żywnościowe i ostatecznie zaprojektował specjalną skrzynkę, która zwana jest dzisiaj kuchenką mikrofalową.

 

Post-it

przypadkowe wynalazki
Popularne karteczki samoprzylepne post-it powstały jako efekt uboczny prac nad nowym rodzajem mocnego kleju, który służyć miał do łączenia metali. Zajmował się tym amerykański chemik Spencer Silver, jednak efekty jego starań okazały się mizerne. Stworzony przez niego klej był wyjątkowy słaby i pozornie do niczego się nie nadawał. Dopiero po kilku latach przyjaciel Silvera Art Fry wpadł na pomysł, że można tym klejem posmarować małe karteczki i użyć ich jako zakładek do książek - delikatne właściwości kleju nie niszczyły bowiem książek, a jednocześnie solidnie się w nich trzymały.

 

Rzep


fot. Aleksander Klink/Wikipedia

Zwykły spacer z psem sprawił, że szwajcarski inżynier George de Mestral wpadł na pomysł opracowania rzepu przemysłowego. Zainspirowały go do tego owoce łopianu, które podczas przechadzki poprzyczepiały się do jego ubrania i do sierści jego psa. Mestral przyjrzał się im pod mikroskopem i odkrył, że posiadają setki miniaturowych haczyków, dzięki którym mogą przyczepiać się do pewnych powierzchni. Inżynier dostrzegł w tej konstrukcji potencjał i po kilku latach różnych eksperymentów i doskonalenia pomysłu opatentował powszechnie dziś stosowany rzep przemysłowy.

 

LSD


fot. via Wikipedia

LSD, czyli jedna z najsilniejszych substancji psychoaktywnych i jeden z najpopularniejszych narkotyków ery hipisowskiej, nie zostało wynalezione przypadkowo. Przypadkiem było natomiast odkrycie jego efektów psychodelicznych.

Albert Hoffman, który jako pierwszy zsyntetyzował LSD w 1938 roku, pierwotnie badał tę substancję pod kątem użyteczności medycznej. Niezadowolony z rezultatów zawiesił eksperymenty i wrócił do nich dopiero po pięciu latach. Wtedy to w jakiś niewyjaśniony sposób podczas testów laboratoryjnych LSD dostało się do jego organizmu i ujawniło swą psychoaktywną moc, wywołując u Hoffmana różne dziwne halucynacje.