Spektakularny przykład szklarstwa artystycznego
Loren Stump to amerykański artysta, który w zachwycającym stopniu opanował technikę wyrabiania szklanych ozdób zwaną z włoskiego murrina. Technika ta znana jest od czasów starożytnych, jednak spopularyzowana została w XVI wieku przez weneckich szklarzy ze słynącej z produkcji szkła wyspy Murano. Polega ona na tym, że nakłada się na siebie różnokolorowe warstwy roztopionego szkła i rozciąga je tak, aby utworzyły podłużny blok. Po jego ostygnięciu kroi się go na plasterki, odsłaniając tym samym przekrój i widniejące na nim wzory wytworzone w wyniku nałożenia na siebie warstw szkła.
Wyroby Lorena Stumpa zawierają jednak nie tylko wzory, ale i całe obrazy, czego uzyskanie wymaga oczywiście niebywałego kunsztu i wielu tygodni pracy. Spektakularnym tego przykładem jest widoczna na poniższych zdjęciach rekonstrukcja obrazu Madonna w grocie autorstwa Leonarda da Vinci.
Tutaj zaś można zobaczyć zastosowanie techniki murrina w praktyce (choć już nie w wykonaniu Lorena Stumpa, więc i rezultaty nie są tak efektowne).