12 wizji przyszłości z przeszłości
Podniebne polowanie na ptactwo
Jedna z ilustracji autorstwa francuskiego rysownika Jeana-Marca Côté, który w 1899 r. stworzył serię obrazków ukazujących wizję życia w roku 2000.
fot. via paleofuture.com
Zadaszone miasta
Jeszcze jedna wizja życia w 2000 r. Tym razem jest to pocztówka wydana ok. 1900 r. przez niemieckiego producenta czekolad w ramach serii ukazującej różne wyobrażenia na temat 2000 r. Widać na niej miasto przykryte dachem, co w I poł. XX w. było dość popularną koncepcją zabezpieczenia obywateli przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.
fot. via paleofuture.com
Moda męska w XXI w.
Oto zdjęcie, które ukazało się w magazynie Vogue 1 lutego 1939 r., i które przedstawia wizję mody męskiej w 21 stuleciu. Co ciekawe, w opisie do tego zdjęcia stwierdzono, że mężczyzna XXI wieku będzie buntował się przeciwko goleniu, co w kontekście popularnego wśród współczesnych hipsterów zarostu okazało całkiem się trafnym proroctwem.
fot. via paleofuture.com
Automat sprzedający dzieci
Amerykańska komedia z 1930 r. p.t. Just Imagine ukazuje humorystyczną wizję przyszłości, w której dzieci można kupować w zwykłych ulicznych automatach sprzedających. Akcja filmu rozgrywa się w 1980 r.
Futurystyczna wizja III rzeszy
W nazistowskich Niemczech ukazywała się seria książek dla młodzieży zatytułowana Durch die weite Welt. Jej 19 tom, wydany w 1941 r., zawiera wizje przyszłości, w ramach których III Rzesza jawi się jako technologiczna i ekonomiczna potęga. Oto kilka ilustracji z tego wydawnictwa.
fot. via paleofuture.com
fot. via paleofuture.com
fot. via paleofuture.com
Helikopter rodzinny
Namalowany w 1947 r. obraz autorstwa Alexisa V. Lapteffa p.t. Family Departing Visit with Grandparents in their Commuter Helicopter przedstawia familijną wizję korzystania z osobistych pojazdów latających.
fot. via paleofuture.com
Szpitale w przestrzeni kosmicznej
W latach 1958-1963 amerykański rysownik Arthur Radebaugh publikował w różnych gazetach cykl futurystycznych komiksów p.t. „Closer Than We Think”. W jednym z nich snuł wizję szpitali budowanych w przestrzeni kosmicznej. Pojawiały się bowiem wtedy spekulacje, że warunki panujące w kosmosie - czyli brak grawitacji, niskie temperatury, promieniowanie - mogą znaleźć swoje zastosowanie w medycynie.
fot. via paleofuture.com
Odśnieżarka z miotaczem ognia
Inna z wizji Arthura Radebaugha zakłada rozwiązanie problemu zasp śnieżnych poprzez używanie odśnieżarek z miotaczami ognia.
fot. via paleofuture.com
Samochód zakupowy
Firma General Motors zaprezentowała w 1966 r. futurystyczny projekt trójkołowego samochodu, w którego bagażniku zamontowany był wysuwany wózek zakupowy.
fot. via paleofuture.com
fot. via paleofuture.com
Telewizor i telefon w jednym
Wideorozmowy były niegdyś częstym tematem wyobrażeń na temat przyszłości. Poniżej przykład reklamy prasowej z 1968 r., w której amerykański koncern telekomunikacyjny informuje konsumentów, że prowadzi prace nad taką właśnie technologią.
fot. via paleofuture.com
Dziwaczny samochód
Surrealistyczny projekt samochodu przyszłości autorstwa francuskiego designera Jeana-Pierre’a Ponthieu. Model nosi nazwę Pussycar Automodule i powstał w 1968 r.
fot. via philosophyofscienceportal.blogspot.com
Robienie zakupów z domu
W 1967 r. firma Philco-Ford wyprodukowała krótkometrażowy film p.t. 1999 AD, w którym ukazane zostało życie przeciętnej rodziny w tytułowym roku 1999. Spośród zaprezentowanych w nim różnych aspektów zautomatyzowanej rzeczywistości jeden okazał się szczególnie trafnie przewidziany - chodzi mianowicie o robienie zakupów z domu.