8 pisarzy, którzy wystąpili w filmowych adaptacjach własnych książek
Stephen King
Jeśli chodzi o ilość ról, to Stephen King jest prawdopodobnie rekordzistą wśród pisarzy, którzy zaliczyli cameo w adaptacji własnej książki (cameo - krótka, gościnna rola w filmie lub serialu). Zagrał on m.in. w takich filmach jak: „Smętarz dla zwierzaków” („Pet Sematary”, 1989 r.), „Bastion” („The Stand”, 1994 r.), „Pożeracze czasu” („The Langoliers”, 1995 r.) czy „Przeklęty” („Thinner”, 1996 r.). Poniżej jego krótki występ w filmie „Maksymalne przyspieszenie” („Maximum Overdive”, 1986 r.), który zresztą sam wyreżyserował, i który był luźną adaptacją jednego z jego opowiadań.
John Irving
John Irving znany jest ze swojej pasji do zapasów - podczas studiów trenował tę dyscyplinę, a w swoich książkach poświęcił jej wiele miejsca. Nic zatem dziwnego, że w filmowej adaptacji swojej książki „Świat według Garpa” pojawił się w krótkiej roli jako zapaśniczy sędzia.
Kurt Vonnegut
Kurt Vonnegut ma na koncie cameo w dwóch adaptacjach swoich książek: „Śniadaniu mistrzów” („Breakfast of Champions”, 1999 r.) oraz filmie „Matka noc” („Mother Night”, 1996 r.). W tym drugim występuje jako anonimowy człowiek z tłumu, który mija głównego bohatera na ulicy, i który przez krótką chwilę patrzy wprost do kamery.
Stan Lee
W świecie komiksu Stan Lee to człowiek legenda. Ten wieloletni współpracownik kultowego wydawnictwa Marvel jest twórcą postaci takich superbohaterów jak Spider-Man, Iron Man, X-Men, Daredevil czy Hulk. Znany jest również z tego, że pojawia się w krótkich epizodach niemal we wszystkich filmach opartych na losach stworzonych przez niego bohaterów.
Irvin Welsh
Irvin Welsh pojawia się w filmie „Trainspotting” (1996 r.) w epizodycznej roli dilera narkotyków, którego odwiedza główny bohater grany przez Ewana McGregora. Dzieło to zyskało tak dużą popularność, że pisarz opowiadał później, jak któregoś razu podczas pobytu w Miami został rozpoznany przez fana nie jako autor powieści, lecz właśnie jako odtwórca tej króciutkiej roli.
John le Carré
John le Carré mignął na ekranie w dwóch adaptacjach własnych książek: w „Małej doboszce” („The Little Drummer Girl”, 1984 r.) oraz w filmie „Szpieg” („Tinker, Tailor, Soldier, Spy”, 2011 r.). W tym drugim widać go w scenie podczas imprezy świątecznej, kiedy jako jeden z pierwszych gości wstaje podczas wykonywania hymnu radzieckiego.
Hunter S. Thompson
Hunter S. Thompson wystąpił w kultowej adaptacji swojej kultowej powieści „Las Vegas Parano”. Poniższy klip pokazuje jego wizytę na planie.
Arthur C. Clark
Arthur C. Clark pojawia się przez chwilę w filmowej adaptacji swojej powieści „2010: Odyseja kosmiczna”. W tym sequelu słynnego filmu Stanleya Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna” (również na podstawie książki Clarke’a) można zobaczyć autora jako starszego pana siedzącego samotnie na ławce pod Białym Domem.
Jarosław Iwaszkiewicz
W ostatniej scenie filmu „Panny z Wilka” jadący pociągiem główny bohater spogląda na tajemniczego starszego pana, który siedzi po drugiej stronie wagonu. Jest nim sam Jarosław Iwaszkiewicz, czyli autor opowiadania, na podstawie którego Andrzej Wajda zrobił film.
Bonus: Charles Bukowski
Chociaż film „Ćma barowa” (1987 r.) nie został nakręcony na podstawie żadnej z książek Charlesa Bukowskiego, to jednak warto go tutaj przywołać. Bukowski napisał bowiem do niego autobiograficzny scenariusz, główny bohater nosi takie samo nazwisko jak jego literackie alter ego z wszystkich powieści, zaś o całym procesie pracy nad filmem opowiedział później w swojej książce „Hollywood”. Pisarza można zobaczyć w scenie przy barze, kiedy główny bohater po raz pierwszy spotyka główną bohaterkę.